W cztery oczy z Massimiliano Rossi – wiceprezesem firmy Acer

Mówi o sobie, że jest pełnym pasji liderem z głęboką i międzynarodową wiedzą na temat rynku IT, zarówno B2C, jak i B2B. Podchodzi do wyzwań firmy i zespołu z energią i pozytywnym podejściem, wierząc, że jasne cele, właściwa motywacja i duch zespołu mają wpływ na wyniki organizacji. Zapraszamy do rozmowy z Massimiliano Rossi,  wiceprezesem firmy Acer w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

PM: Przyznam się, że jestem ogromnym fanem Predatorów, to wspaniałe, wydajne i piękne komputery. Z biegiem lat zmieniał się ich wygląd. Model 21X był najbardziej zaawansowanym laptopem, ale nie trafił do szerokiej sprzedaży. Dlaczego Acer nie poszedł tropem wygiętych ekranów w laptopach dla graczy?

MR: Predator 21X był, w zasadzie nadal jest najbardziej futurystycznym projektem, produktem doskonałym w branży gier. Tworząc go chcieliśmy przełamać barierę tego, co wydawało się niemożliwe. Acer jako pierwszy producent na świecie stworzył tak wydajny i zaawansowany laptop,  ale założenia od początku były takie, że będzie ekskluzywnym, limitowanym i numerowanym produktem.

PM: Jeszcze 15 lat temu wszyscy byli przekonani, że rynek gier zmieni się diametralnie. Mówiło się, że komputery PC zostaną zastąpione konsolami.

MR: Konsola i komputer do gier mogą współistnieć. Moim zdaniem świat niepotrzebnie podzielił się na zwolenników PC i konsol.  Konsole są co prawda dobrze zoptymalizowane i w taki sposób, aby służyć nam na dłużej, ale są przeznaczone tylko i wyłącznie do gier. Komputery z drugiej strony, mają szeroki wachlarz zastosowań. Jestem przekonany, że każdy użytkownik konsoli ma komputer PC i zapewne zdarza mu się grać na obu urządzeniach.

Przeczytaj też: Mobilny laptop gamingowy – Acer Predator Triton 300 | CoNowego.pl

PM: Jak pan widzi przyszłość komputerów. Jak będą wyglądały komputery do pracy, do gier, konsole, albo stacje robocze za 10 lub 20 lat?

MR: Trudne pytanie… głównie dlatego, że będę wtedy na emeryturze ;). Dziś obserwujemy masową migrację treści i mocy obliczeniowej do chmury. Myślę, że komputer przyszłości może być rodzajem połączonego urządzenia o zwiększonej funkcjonalności, ale określone segmenty pozostaną bez mocy obliczeniowej. Wpływ na wygląd nowego komputera będzie miał rozwój chmury i szybki internet.

PM: Jednym z Waszych najnowszych projektów jest SpatialLabs. Czyli stereoskopowy wyświetlacz 2D/3D, który nie wymaga dodatkowych akcesoriów, jak okulary 3D. Jak to w ogóle możliwe. W jakich komputerach będzie ta technologia dostępna i kiedy?

MR: Musisz to zobaczyć na własne oczy. Tego nie da się opisać słowami. Jak byś opisał wirtualną rzeczywistość? To jest tak unikalne doświadczenie, że żadne słowa tego nie oddadzą. Technologia zastosowana w SpatialLabs jest niesamowita i jest już gotowa, działająca, ale szersze jej zastosowanie będzie zależało od twórców i wymagało rozwoju treści i aplikacji.

PM: ConceptD, to wydajne komputery w designerskich obudowach. Jak powstał ten projekt i dlaczego tak późno?

MR: Nigdy nie jest za późno, aby stworzyć pragnienie projektanta. Acer jako pierwszy wprowadził na rynek ofertę typu ConceptD z tą wyjątkową wartością dodaną. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów Acer, słuchamy i rozumiemy potrzeby naszego klienta i spełniamy marzenia.

PM: Jednym z waszych ważniejszych produktów są Chromebok. Czy Chromebooki spełniły pokładane w nich nadzieje? Pamiętam, że początkową ideą tych komputerów była ich niska cena, która sprawiała, że były dostępne dla każdego studenta. Dziś te urządzenia mogą kosztować nawet więcej niż laptop z systemem Windows.

MR: Z dumą muszę przyznać, że Acer jest liderem w regionie EMEA z Chromebookami we wszystkich kanałach (sprzedaż detaliczna, Edu i B2B). Idea tego urządzenia ewoluowała przez lata i zaowocowała wieloma wspaniałymi projektami. Dlatego oferta Chromebooków jest taka duża. Znajdziesz w niej przystępne cenowo laptopy dla studentów, ale też zawansowane urządzenia, wyposażone w najnowsze i najszybsze komponenty. Chromebooki oparte są o rozwiązania chmurowe, a to jest przyszłość, jak już zauważyłeś.

Przeczytaj też: Chromebook delux, piękny, szybki, elegancki – konwertowalny Acer (conowego.pl)

PM: Czy możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości czegokolwiek w przestrzeni AR lub VR?

MR: Nasz najnowszy projekt SpacialLab, jest rozwiązaniem, które oferuje więcej niż VR i AR, ale otwiera też nowe możliwości na inne projekty.

PM: Czy są jakieś plany dotyczące składanych urządzeń wyświetlających? np. do laptopów, czy tabletów?

MR: Ta technologia prawdopodobnie będzie dalej ewoluować w przyszłości, ale nie mogę jeszcze ujawnić naszych planów.

PM: Acer miał kilka smartfonów w swojej ofercie. Czy to już temat zamknięty, czy możemy spodziewać się nowych produktów?

MR: Na dziś nie mamy w planach produkcji smartfonów.

PM: Jaki wpływ na Acera miała pandemia, czy zaobserwował Pan jakieś typowe trendy, wśród konsumentów w tym wyjątkowym czasie?

MR: Pandemia wpłynęła na wszystkich, generując ogromny wzrost zapotrzebowania na komputery PC. Nagle laptopy okazały się narzędziami codziennego użytku, niezbędnymi do codziennych czynności takich jak: praca, nauka, rozrywka i zakupy. To z kolei spowodowało jeszcze większą segmentację komputerów PC. Konsumenci stali się bardziej świadomi w wyborze komputera, a Acer stara się zaoferować im produkty w każdej kategorii i najwyższej jakości.

PM: Czy może Pan opowiedzieć o inicjatywach zrównoważonego rozwoju firmy Acer?

MR: Zrównoważony rozwój jest częścią strategii firmy od lat, a portfolio Vero stanowi kamień milowy dla firmy Acer, przyspieszając rozwój ESG. Vero jest znakiem rozpoznawczym pokolenia, któremu zależy na przyszłości planety, ale to także część całego ekosystemu Acer.

PM: Podczas pana kadencji Acer stał się jednym z najważniejszych graczy na rynku i bardzo cenioną międzynarodową marką. Można by powiedzieć, że Acer osiągnął już wszystko, zatem czym zaskoczy nas Acer w najbliższej przyszłości.

MR: Osiągamy bardzo dużo, ale chcemy robić więcej i lepiej. Potrzeby rynku i oczekiwania klientów są dla nas najważniejsze. Kolejne nasze projekty będą z całą pewnością naszą odpowiedzią na potrzeby klientów.