Wojsko USA wybrało platformę do tankowania w kosmosie

Siły Kosmiczne USA zdecydowały się na rozwiązanie koncernu Northrop Grumman jako preferowany model do tankowania satelitów wojskowych na orbicie.

Rozwiązanie tankowania satelitów jest niezbędne w misjach lub ćwiczeniach wojskowych w przestrzeni kosmicznej. Chodzi tutaj o zdolność do wydłużenia operacyjności tego typu urządzeń oraz manewrowania nimi w kosmosie.

Jednym z głównych problemów satelitów na orbicie jest ich ograniczona ilość paliwa. Urządzenia te są oczywiście wyposażone w matryce, które muszą być skierowane w stronę Słońca, natomiast przy niektórych działaniach w kosmosie, zapotrzebowanie na paliwo jest większe. W tym celu część firm pracuje nad specjalnymi platformami, dzięki którym satelity będą mogły uzupełnić swoje braki – czytamy na portalu.  

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Northrop Grumman to Pasywny Moduł Tankowania ( Passive Refueling Module). Rozwiązanie jest skierowane oczywiście do jednostek wojskowych. Na jego bazie strony projektu opracują dopiero docelowy system dla satelitów.  Każdy z satelitów Sił Kosmicznych USA musi być w stanie zadokować do platformy i uzupełnić braki paliwa.

Rozwiązanie tankowania satelitów jest niezbędne w misjach lub ćwiczeniach wojskowych w przestrzeni kosmicznej. US Space Force już teraz testują metody zbliżania się satelitów w celu zbieranie danych wywiadowczych – czytamy także.

Przy okazji warto dodać, że Northrop Grumman dostał również wsparcie na opracowanie kosmicznego tankowca dla satelitów na orbicie geosynchronicznej. Platforma o nazwie GAS-T (Geosynchronous Auxiliary Support Tanker) będzie w stanie magazynować do 1 tony hydrazyny, czyli podstawowego materiału pędnego dla satelitów.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Lwy i mamuty w Polsce. Cenne znaleziska

Grafika tytułowa: Paul Weaver / Unsplash