Lwy i mamuty w Polsce. Cenne znaleziska
W Jaskini Raj w regionie Świętokrzyskim podczas prowadzonych prac archeologicznych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego odkryto kości lwa jaskiniowego, mamuta i poroża reniferów.
Jak tłumaczy Uniwersytet Warszawski, głównym celem prowadzonych tam badań jest analiza oraz dokładna rekonstrukcja zmian klimatycznych i środowiskowych, które miały miejsce na terenie południowej Polski od późnego środkowego paleolitu do górnego paleolitu, między ok. 60 000 i 14 500 lat temu. Dr hab. Małgorzata Kot z wydziału archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przypomina, że badania w tym miejscu prowadzono jedynie w latach 60-tych ubiegłego wieku, tuż po odkryciu jaskini. Obecnie prowadzone są ograniczone badania, które skupiają się na wejściu do jaskini.
W trakcie kilkudniowych badań archeolodzy dotarli do kości niedźwiedzia i lwa jaskiniowego, mamuta oraz fragmentów poroży reniferów. Łącznie odkryto około 200 dużych i dobrze zachowanych kości. Naukowcy spodziewają się jednak, że w kolejnych warstwach ziemi mogą znajdować się tysiące drobnych artefaktów, takich jak fragmenty kości małych ssaków – czytamy na portalu.
W ramach projektu badacze zamierzają przeanalizować materiał kopalny pochodzący z kilku jaskiń znajdujących się w południowej Polsce. Oprócz Jaskini Raj – w ramach projektu – naukowcy chcą także przebadać materiały pochodzące m.in. z Jaskini Deszczowej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz z Jaskini Obłazowa w Karpatach Zachodnich.
Jaskinia Raj była znana od dawna, ale w pełni została odkryta w 1964 roku. Od tego czasu przeszła wiele modernizacji i udoskonaleń w celu zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzającym. Jaskinia ta jest zaliczana do jaskiń krasowych. Ma długość około 240 metrów i składa się z wielu komór i korytarzy.
Źródło: wp.pl
Czytaj też: AGH uruchomiła własną sieć 5G
Grafika tytułowa: April Pethybridge / Unsplash