Węgry wyślą astronautę na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Węgry podpisały umowę ramową z Europejską Agencją Kosmiczną o współpracy w zakresie rozwoju krajowej inicjatywy HUNOR mającej na celu wysłanie węgierskiego astronauty na ISS.

W 2021 r. kraj przyjął Narodową Strategię Kosmiczną opracowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu. W ramach tej strategii Węgry uruchomiły inicjatywę HUNOR, która otrzymała budżet w wysokości 99 mln dolarów i ma na celu wysłanie węgierskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Oprócz pokrycia kosztów lotu na ISS na pokładzie prywatnej misji astronautów Axiom, środki te zostaną również wykorzystane na inicjatywy badawcze związane z misją.

7 marca Orsolya Ferencz, komisarz węgierskiego MSZ ds. nauki o kosmosie, ogłosił na Facebooku podpisanie umowy ramowej. Na mocy umowy ESA będzie wspierać rozwijający się krajowy program astronautów, zapewniając szkolenia astronautom i personelowi medycznemu. Agencja zapewni także wsparcie naziemne misji i pomoc w integracji programu naukowego misji.

Porozumienie osiągnięte z ESA ma znaczenie nie tylko dla Węgier, ale jest także dla agencji.

Po raz pierwszy Europejska Agencja Kosmiczna nawiązała współpracę z państwem członkowskim wdrażającym własny krajowy program badań astronautów. To naprawdę wyjątkowa umowa – powiedział Ferencz.

Zgłoszenia do procesu selekcji astronautów HUNOR zakończono w styczniu 2022 r., a o to wyróżnienie ubiegało się łącznie 244 kandydatów. 7 marca, po ponad dwunastu miesiącach selekcji, ogłoszono czterech najlepszych kandydatów. Czterej kandydaci to András Szakály, dr Ádám Schlégl, Gyula Cserényi i Tibor Kapu. Cała czwórka przejdzie szkolenie. Grupa czterech osób zostanie wówczas zredukowana do zaledwie dwóch, a kandydat wybrany do misji zostanie ogłoszony na krótko przed datą startu.

Według ministra Ferencza misja Axiom z węgierskim astronautą wystartuje pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Chiny już planują misję powrotną próbek z Marsa

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash