Technologie kosmiczne. Indie przeznaczą na ten segment gigantyczne środki!

Na kontrakty dla firm prywatnych, które opracują technologie kosmiczne, w tym oczywiście także dla wojska Indie przeznaczą około 3 miliardów dolarów.

Podczas tegorocznej konferencji DefSat w New Delhi informację o planowanym przekazaniu środków ujawnił Szef Sztabu Obrony Indii generał Anila Chauhana. Poruszył również kwestię niezbędnych zdolności kosmicznych dla armii narodowej oraz współpracy z firmami prywatnymi w Indiach.

Według niego w 2014 r. w Indiach obecny był jeden start-up, natomiast na koniec 2023 r. działało już około 200 tego typu podmiotów. Przykładem szybko rozwijającej się firmy jest wskazana przez generała Skyroot Aerospace, odpowiedzialna za rozwój rakiety nośnej Vikram 1.

Szef Sztabu Obrony Indii poruszył również kwestię niezbędnych technologii kosmicznych dla armii narodowej. W pierwszej kolejności został wymieniony system wywiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR), który obejmuje nie tylko satelity wczesnego ostrzegania, ale również optyczne i radarowe – czytamy na portalu.

Generał Anila Chauhana zwrócił również uwagę na potrzebę niezależności w zakresie konstelacji satelitarnych, w tym szczególnie związanych z nawigacją satelitarna i sektorem PNT (Positioning Navigation Timing).

Dla Indii istotna jest także bezpieczna i nieprzerwana łączność oraz możliwości wynoszenia ładunków użytecznych praktycznie na życzenie.

Kolejnym obszarem zainteresowania Indii jest świadomość sytuacyjna w przestrzeni kosmicznej, zabezpieczona poprzez rozwój radarów śledzących lub teleskopów kosmicznych zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie – czytamy także.

Jak powiedział nadszedł właściwy czas, aby przemysł prywatny wykorzystał tę okazję, gdyż Indie planują wydać w przeciągu najbliższych lat około 3 mld USD (250 mld INR) na kontrakty dla firm prywatnych, które opracują tego typu technologie kosmiczne. 

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Węgry wyślą astronautę na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Grafika tytułowa: Naveed Ahmed / Unsplash