Varda Space szykuje kolejne kosmiczne fabryki

Firma Varda Space Industries zamierza zwiększyć skalę produkcji statków kosmicznych wykorzystujących mikrograwitację do produkcji leków.

Lot testowy pierwszej kosmicznej fabryki na świecie okazała się sukcesem. Pomimo pewnych problemów z uzyskaniem pozwolenia na lądowanie na Ziemi, kapsuła w pełni zdała swój test. Jak twierdzą przedstawiciele firmy z powodzeniem fabryka wyprodukowała na orbicie m.in. postać rytonawiru, leku stosowanego w leczeniu wirusa HIV.

Inwestorzy finansowi również uwierzyli w możliwości kosmicznej fabryki i wsparli firmę kolejnymi 90 milionami dolarów na zwiększenie mocy produkcyjnych. Do tej pory Varda Space zebrała łącznie 145 milionów dolarów.

Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością pozyskania tego finansowania i wykorzystania go do przejścia od misji demonstracyjnej, którą realizowaliśmy przez ostatnie trzy i pół roku, do zwiększania zarówno możliwości, jak i rytmu naszych nadchodzących lotów, aby służyć naszych komercyjnych klientów biofarmaceutycznych – powiedział Delian Asparouhov, prezes Varda, cytowany przez portal.

Pierwsza misja demonstracyjna W-1, zakończyła się 21 lutego, kiedy kapsuła firmy wylądowała na poligonie testowo-szkoleniowym w Utah. Kapsuła była częścią statku kosmicznego zbudowanego przez Rocket Lab dla Vardy wystrzelonego w czerwcu 2023 r. w ramach wspólnej misji SpaceX Transporter-8. Był to lot testowy, który miał na celu przetestowania możliwości produkcji farmaceutyków w warunkach mikrograwitacji. Pierwotnie kapsuła miała powrócić na Ziemię 5 lub 7 września ub. r.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Teleskop kosmiczny Euclid odzyskuje „ostrość” widzenia

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash