Świńska nerka wszczepiona człowiekowi udanym eksperymentem!

Mężczyzna, u którego zdiagnozowano śmierć mózgową przeszedł 14 lipca operację wszczepienia nerki pobranej wcześniej od transgenicznej świni. Okazuje się, że organ wciąż pracuje.

W ramach testów, zespół naukowców z NYU Langone Health (USA) 57-letniemu pacjentowi po śmierci mózgowej wszczepił nerkę pobraną od genetycznie zmodyfikowanej świni, która pracuje już 32 dni. Jest to najdłużej w historii takich operacji.

Dokonanie to dowodzi, że świńska nerka tylko z jedną modyfikacją genetyczną, bez eksperymentalnych leków lub urządzeń, może zastąpić funkcję ludzkiej nerki przez co najmniej 32 dni, bez odrzucenia przeszczepu – powiedział kierujący procedurą prof. Robert Montgomery, dyrektor NYU Langone Transplant Institute.

Pierwszą na świecie operację przeszczepienia nerki pobranej od transgenicznej świni przeprowadzono w 2021 roku i wykonał to właśnie zespół prof. Montgomerego.

Badacze najbardziej obawiają się przy tego typu zabiegach odrzucenia przeszczepu, który pojawia się bardzo szybko już po zakończeniu operacji. Stan ten wywołują cząsteczki znane jako alfa-gal, obecne na powierzchni komórek.

Naukowcy wyłączyli u świni gen odpowiedzialny za produkcję tych molekuł. Dodatkowo, w pobliżu przeszczepionej nerki umieszczona została grasica zwierzęcia odpowiedzialna za swoiste uczenie układu odpornościowego – czytamy także.

W samych tylko Stanach Zjednoczonych na przeszczep czeka ponad 100 tysięcy osób, a z tego 80 tysięcy na transplantację nerki. W Polsce szacuje się, że na nerkę czeka około tysiąca osób.

Teraz zebraliśmy dowody, które wskazują, że przynajmniej w przypadku nerek, eliminacja samego genu wywołującego nadostre odrzucenie, w połączeniu z klinicznie zatwierdzonymi lekami immunosupresyjnymi, może być wystarczające, aby z powodzeniem przeprowadzić przeszczep u człowieka, potencjalnie z długoterminowym działaniem – powiedział prof. Montgomery.

Pacjent z przeszczepiona nerki od świni nadal będzie podlegał obserwacji i naukowcy liczą, że niedługo przyjdzie czas na realizację prób klinicznych.

Czytaj też: Bezpieczne implanty nowej generacji już wkrótce?

Źródło: termedia.pl

Grafika tytułowa: