Bezpieczne implanty nowej generacji już wkrótce?
Politechnika Krakowska oraz Uniwersytet Techniczny w Wiedniu realizują wspólny projekt badawczy, którego celem jest opracowanie nowoczesnych biomateriałów implantacyjnych. Kierowany przez dr inż. Agnieszkę Tomalę oraz prof. Carstena Gachota, projekt ma na celu stworzenie implantów chirurgicznych o wyższej trwałości i jakości, co w przyszłości ma skutkować mniejszą liczbą koniecznych operacji rewizyjnych oraz usuwania implantu.
Naukowcy wskazują, że systematyczne obciążenia oraz tarcie prowadzą do ścierania materiału i powstawania cząstek zużycia, które mogą wywołać zapalenia. To z kolei prowadzi do awarii implantu i wymaga przeprowadzenia operacji w celu poprawy zdrowia pacjenta. Projekt zakłada zastosowanie nowatorskich materiałów, w tym tytanu (Ti), hydroksyapatytu (HAp) oraz innowacyjnego nanomateriału MXene, który może zwiększyć odporność implantów na zużycie.
Choć badania są na etapie wstępnym, to jeśli nowy materiał przejdzie pomyślnie kolejne etapy, będzie musiał zostać dokładnie oceniony pod kątem bezpieczeństwa i bioaktywności w testach in vivo. Naukowcy skupiają się na wykluczeniu ryzyka genotoksyczności, rakotwórczości, interakcji z krwią, oraz wszelkich reakcji drażniących czy uczulających.
Projekt, który łączy siły polskich i austriackich uczonych, jest finansowany z funduszy Narodowego Centrum Nauki (NCN) w ramach konkursu OPUS 24+ LAP, z kwotą przekraczającą 1,7 miliona złotych. Koszty związane z pracą austriackich zespołów badawczych pokryje natomiast Fundusz Nauki Austrii (FWF).
Czytaj też: Chodzenie ma wpływ na nasze zdrowie – oto wyniki badań!
Źródło: naukawpolsce.pl
Grafika tytułowa: JAFAR AHMED / Unsplash