Bezpieczne implanty nowej generacji już wkrótce?

Projekt kierowany przez dr inż. Agnieszkę Tomalę z Politechniki Krakowskiej oraz prof. Carstena Gachota z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu ma na celu opracowanie biomateriałów implantacyjnych nowej generacji.

Według naukowców dzięki nowym badaniom implanty chirurgiczne mają być trwalsze i lepszej jakości co z kolei ma się przełożyć m.in. na rzadszą konieczność ich usuwania lub rewizji.

Nasze badania odpowiadają na wyzwania związane z postępującym się starzeniem społeczeństwa oraz obserwowanym zwiększeniem częstotliwości stosowania implantów ortopedycznych. Dzisiaj implanty są projektowane tak, aby ich trwałość była jak największa, w rzeczywistości jednak są niedoskonałe – powiedziała fizyk dr inż. Agnieszka Tomala, cytowana na portalu.

Systematyczne obciążenia oraz tarcie prowadzi do ścierania i powstawania cząstek zużycia powodujących zapalenia. W konsekwencji dochodzi do awarii całego implantu i konieczności przeprowadzenia operacji mającej na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Konieczna jest zatem osteointegracja biomateriału kompozytowego z kością, co zapobiegnie obluzowaniu się implantu, a tym samym poprawi jego trwałość – dodała Tomala.

W skład nowego materiału, nad którym pracą naukowcy wchodzi tytan (Ti), hydroksyapatyt (HAp) oraz innowacyjny dwuwymiarowy nanomateriał MXene.

MXene, posiada warstwowe ułożenie struktur dwuwymiarowych, tworzących morfologię płatkową, które łatwo przesuwają się względem siebie. MXenes składają się zazwyczaj z tytanu i węgla, które posiadają już udowodnione doskonałe właściwości w wielu zastosowaniach technicznych i medycznych – wskazała Tomala.

Na razie są to badania wstępne i jeśli nowe materiały zostaną opracowane będą musiały przejść wiele testów m.in. ocenę bezpieczeństwa i bioaktywności in vivo użytych materiałów. Dodatkowo jeszcze chodzi między innymi o wykluczenia potencjalnego działania genotoksycznego czy rakotwórczego, interakcji z krwią i działania drażniącego lub uczulającego na skórę.  

Polsko-austriacki projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 24+ LAP w kwocie ponad 1,7 mln zł, zaś koszt pracy zespołów austriackich pokryje Austrian Science Fund (FWF).

Czytaj też: Chodzenie ma wpływ na nasze zdrowie – oto wyniki badań!

Źródło: naukawpolsce.pl

Grafika tytułowa: JAFAR AHMED / Unsplash