Sonda Psyche w drodze ku bajecznie bogatej planetoidzie

Sonda kosmiczna Psyche NASA od 8 tygodni jest w kosmosie i choć jej podróż potrwa wiele lat to już przesyła mnóstwo danych z obserwacji kosmosu.

Satelita wykonuje jedną udaną operację po drugiej, zasilając instrumenty naukowe, przesyłając dane w stronę Ziemi i jednocześnie ustanawiając rekord w przestrzeni kosmicznej za pomocą silników elektrycznych. Jednak to nie koniec.

Najnowsze osiągnięcie Psyche to udane włączenie kamer i zrealizowanie pierwszych zdjęć. Jak podaje NASA sonda dotrze do celu, czyli asteroidy Psyche w głównym pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem w 2029 roku.

Planetoida, do której zmierza sonda nosi nazwę 16 Psyche i jest metaliczna. Jej średnica to około 280 km. Zakłada się, że sonda będzie badać ten obiekt przez co najmniej 26 miesięcy i ostatecznie zbliży się do niego na odległość zaledwie 64 km nad powierzchnią. Ale nie to jest najważniejsze.

Według naukowców Psyche zawiera wystarczająco dużo niklu i żelaza, aby zaspokoić zapotrzebowanie Ziemi na miliony lat. Ilość złota też można tez liczyć w miliardach ton. Wartość surowców znajdujących się na planetoidzie może sięgać nawet 10 biliardów dolarów.

Naukowcy zakładają, że rakieta w 2026 roku przeleci nad Marsem i dzięki jego grawitacji nabierze dodatkowej prędkości, aby ostatecznie latem 2029 roku dotrzeć do planetoid. Zakłada się, że w trakcie badań sonda wykorzysta trzy instrumenty i są to: spektrometr promieniowania gamma oraz neutronów, kamera wielospektralna i magnetomet.  

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna właśnie skończyła 25 lat 

Grafika tytułowa: Ondřej Šponiar / Pixabay