Międzynarodowa Stacja Kosmiczna właśnie skończyła 25 lat
NASA obchodzi właśnie 25. rocznicę wystrzelenia i połączenia w przestrzeni kosmicznej pierwszych dwóch elementów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Do tej pory ISS odwiedziły aż 273 osoby z 21 krajów. W laboratorium mikrograwitacji przeprowadzono ponad 3700 badań i działań edukacyjnych prowadzonych przez astronautów ze 108 krajów. Jak podaje NASA to 20 listopada i 4 grudnia 1998 r. odpowiednio Zarya i Unity wystartowały na orbitę jako pierwsze dwa moduły przyszłej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
6 grudnia 1998 roku załoga promu kosmicznego Endeavour STS-88 – Bob Cabana, Rick Sturckow, Nancy Currie, Jerry Ross i James Newman wraz z kosmonautą Rosyjskiej Agencji Kosmicznej (obecnie Roscosmos) Siergiejem Krikalowem przechwycili Zaryę przez moduł z robotycznym ramieniem promu kosmicznego i połączyli go z Unity.
Załoga STS-88, dowodzona przez Cabanę, spędziła kilka następnych dni (trzy spacery kosmiczne), tworząc połączenia między dwoma modułami, zanim wypuściła na orbitę stację. Od czasu połączenia Zarii i Unity stacja kosmiczna rozrosła się w wyniku czego powstał największy i najbardziej złożony element technologii skonstruowany w kosmosie.
W listopadzie 2000 roku stacja kosmiczna przyjęła pierwszych stałych mieszkańców, Ekspedycję 1, w tym astronautę NASA Williama Sheparda oraz kosmonautów Roskosmosu Krikalewa i Jurija Gidzenko. Od tego czasu międzynarodowe zespoły stale utrzymują stację kosmiczną, wykonując rutynowe operacje i konserwację, w tym dziesiątki spacerów kosmicznych, oraz prowadząc światowej klasy badania w szerokim zakresie dyscyplin naukowych – czytamy na stronie NASA.
ISS na złom?
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma zostać zezłomowana. Sęk w tym, że trzeba to zrobić w sposób, w który nie zagrozi to bezpieczeństwu kolejnych lotów kosmicznych. Dlatego NASA złożyła niedawno zapytanie ofertowe dotyczące stworzenia „holownika kosmicznego”, który posłuży do usunięcia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z orbity. To jednak tylko pierwszy krok. Jak na razie nie podano dalszych szczegółów.
Źródło: NASA
Czytaj też: Iran wystrzelił kapsułę kosmiczną ze zwierzętami
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash