Start misji Psyche coraz bliżej. Sonda poleci wielką rakietą SpaceX
Agencja NASA odpowiada za misję Psyche, której celem jest planetoida o tej samej nazwie. Po starcie sondę czeka kilka lat podróży do celu, który znajduje się w pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem.
NASA oprócz przygotowań do załogowej misji na Księżyc ma swoim portfolio również inne miejsc badawcze. Jednym z nich jest właśnie bliższe spotkanie z metaliczny obiekt w pasie planetoid o nazwie Psyche. Starty rakiety Falcon Heavy są bardzo spektakularne. Składa się ona z trzech pierwszych stopni.
Start Psyche został zaplanowany na 5 października. Tego dnia sonda NASA zostanie wystrzelona rakietą dostarczoną przez SpaceX. Będzie to Falcon Heavy, który wystartuje z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Okienko startowe dla misji potrwa do 25 października – czytamy na portalu.
Naukowcy zakładają, że rakieta w 2026 roku przeleci nad Marsem i dzięki jego grawitacji nabierze dodatkowej prędkości, aby ostatecznie latem 2029 roku dotrzeć do planetoid.
Nie mogę się doczekać pierwszych zdjęć. Będą spektakularne, kiedy w końcu zobaczymy, jak ta metalowa asteroida wygląda z bliska.” – powiedziała Lori Glaze, dyrektor Wydziału Nauk Planetarnych NASA.
Planetoida o nazwie 16 Psyche jest metaliczna. Mierzy ona około 280 km i może dostarczyć wielu nowych informacji na temat początków Układu Słonecznego. Planuje się, że sonda będzie badać ten obiekt przez co najmniej 26 miesięcy i finalnie zbliży się do niego na odległość zaledwie 64 km nad powierzchnią.
Naukowcy spodziewają się powierzchni w dużej mierze z metali, ale powinno tam być coś jeszcze. Skały, siarka? Tego nie wiadomo i misja NASA ma pozwolić na odkrycie szczegółów. Projekt kosztował agencję aż 1,2 mld dolarów. Statek wykorzysta w trakcie badań trzy instrumenty i są to spektrometr promieniowania gamma oraz neutronów, kamera wielospektralna i magnetomet – czytamy także.
Źródło: geekweek.pl
Czytaj też: Śledzisz starty rakiet SpaceX? Elon Musk rezygnuje z usług YouTube
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash