Smoki z Komodo mają pokryte żelazem zęby?

Nowe badanie przeprowadzone przez King’s and Imperial College London wykazało, że ząbkowane krawędzie zębów smoków z Komodo są zakończone żelazem.

Badanie prowadzone przez naukowców z King’s College London daje nowe spojrzenie na to, jak warany z Komodo utrzymują swoje zęby ostre jak brzytwa. Może nawet dostarczyć wskazówek, jak dinozaury, takie jak Tyrannosaurus rex, zabijały i zjadały swoje ofiary.

Pochodzące z Indonezji warany z Komodo są największym żyjącym gatunkiem waranów, ważącym średnio około 80 kg. Śmiercionośne drapieżniki, mają ostre, zakrzywione zęby podobne do zębów wielu mięsożernych dinozaurów. Zjadają niemal każdy rodzaj mięsa, od mniejszych gadów i ptaków po jelenie, konie lub bawoły wodne, ciągnąc i rozrywając swoją ofiarę, aby rozerwać jej mięso – czytamy na portalu.

Naukowcy odkryli, że wiele gadów ma trochę żelaza w zębach, ale smoki z Komodo koncentrują żelazo wzdłuż krawędzi tnących i końcówek zębów, barwiąc je na pomarańczowo. Krokodyle i inne warany mają dla porównania tak mało żelaza, że często jest ono niewidoczne.

Szczegóły badań naukowców

Zespół z Wydziału Materiałów Imperial College London wspierał naukowców z King’s College London w przeprowadzeniu badań. Naukowcy wykorzystali zaawansowane obrazowanie i analizę chemiczną, aby zaobserwować, że żelazo w szkliwie smoków z Komodo jest skoncentrowane w cienkiej powłoce na wierzchu ząbków i końcówek zębów. Ta warstwa ochronna sprawia, że ząbkowane krawędzie ich zębów są ostre i gotowe do użycia w każdej chwili.

Smoki z Komodo mają zakrzywione, ząbkowane zęby, które rozrywają i rozrywają swoją zdobycz, tak jak dinozaury mięsożerne. Chcemy wykorzystać to podobieństwo, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak mogły odżywiać się dinozaury mięsożerne i czy używały żelaza w zębach w taki sam sposób, jak smok z Komodo – powiedział dr Aaron LeBlanc z King’s College London,

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution.

Źródło: imperial.ac.uk

Czytaj też: Nowe badanie wskazujące optymalną liczbę kroków do wykonania dziennie!

Grafika tytułowa: Noppon Meenuch / Unsplash