Nowe badanie wskazujące optymalną liczbę kroków do wykonania dziennie!
Większość ludzi słyszało, że dorośli powinni dążyć do zrobienia 10 000 kroków dziennie. To uniwersalne podejście przekazuje jasny komunikat, choć nie bierze pod uwagę, jak zróżnicowane są ludzkie style życia i ciała. To ile właściwie tych kroków należy wykonywać?
Na początku tego roku międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że nawet osoby prowadzące najbardziej siedzący tryb życia mogą zapobiegać szkodliwym skutkom siedzenia, dodając do swojego dnia więcej kroków.
Wiadomo, że siedzący tryb życia staje się coraz powszechniejszy, a naukowcy ostrzegają, że wiąże się to z większym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia (CVD), większym ryzykiem zachorowania na raka i cukrzycę oraz krótszą długością życia. Z drugiej strony przekonują, że ryzyko to jest niższe u osób notujących większą liczbą kroków.
Jednak czy osoby prowadzące siedzący tryb życia mogą zrekompensować te niepokojące zagrożenia dla zdrowia poprzez codzienną aktywność fizyczną? A jeśli tak, to ile właściwie tych kroków trzeba zrobić?
Nowe badanie
Im więcej kroków wykonali uczestnicy badania, bez względu na to, jak bardzo byli siedzący, tym mniejsze było ryzyko CVD, a nawet przedwczesnej śmierci.
To w żadnym wypadku nie jest przepustka do więzienia dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia przez zbyt długi czas. Jednakże niesie ze sobą ważne przesłanie dla zdrowia publicznego, że każdy ruch ma znaczenie i że ludzie mogą i powinni próbować zrównoważyć konsekwencje zdrowotne nieuniknionego siedzącego trybu życia, zwiększając dzienną liczbę kroków -powiedział Matthew Ahmadi, naukowiec zajmujący się zdrowiem populacji z University of Sydney w Australii.
Ahmadi i jego współpracownicy przeanalizowali dane pochodzące od 72 174 wolontariuszy zbierających dane w ramach UK Biobank, dużego, długoterminowego zbioru danych utworzonego w 2006 r., który będzie kontynuował monitorowanie stanu zdrowia uczestników przez co najmniej 30 lat. Uczestnicy nosili akcelerometry na nadgarstkach przez siedem dni, aby oszacować poziom swojej aktywności fizycznej, np. liczbę kroków, które zwykle robili, i czas, jaki zwykle spędzali siedząc.
Wnioski z badania
Zespół badawczy ustalił, że optymalna liczba kroków dziennie, pozwalająca przeciwdziałać siedzącemu trybowi życia, to od 9000 do 10 000, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia o 21 procent, a ryzyko zgonu o 39 procent. Naukowcy odkryli, że niezależnie od tego, jak długo uczestnik prowadził siedzący tryb życia, 50 procent korzyści pojawiało się przy liczbie 4000–4500 kroków dziennie.
Każda dzienna liczba kroków powyżej referencyjnych 2200 kroków wiązała się z niższą śmiertelnością i ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, niezależnie od tego, czy czas spędzony w pozycji siedzącej był krótki, czy długi – podał zespół badawczy, cytowany przez portal.
Wyniki badań opublikowano w British Journal of Sports Medicine .
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Proste wieczorne ćwiczenia pozwalają lepiej sypiać?
Grafika tytułowa: Jeremy Bishop / Unsplash