Nowe zęby po raz trzeci? Naukowcy znaleźli sposób!

Naukowcy z Japonii już dwa lata wcześniej wykazali, że poprzez hamowanie działania jednego z genów można stymulować wyrzynanie się nowych zębów po utracie tych stałych. Już niebawem mają ruszyć badania kliniczne.

W badaniach na zwierzętach uczeni opracowali neutralizującą terapię przeciwciałami. Była ona w stanie zablokować funkcję białka, stymulując u myszy wzrost nowych zębów. Kolejne eksperymenty powtórzono z powodzeniem u fretek. Fretki, jak się okazuje mają bardzo podobny wzór uzębienia do ludzkich.

Naukowcy zdecydowali się skupić właśnie na białku USAG-1, ponieważ wytwarza ono dwa rodzaje molekuł, znanych jako BMP (bone morphogenetic protein) oraz Wnt, które mają istotny udział w rozwoju nowych zębów. W dalszych pracach uczeni opracowali lek, który dzięki zawartym w nim przeciwciałom jest w stanie zablokować niekorzystne działanie USAG-1. I ponownie odnotowano na tym polu sukces – gryzoniom zaczęły pojawiać się nowe zęby – czytamy na portalu wp.pl

Udane badania na zwierzętach – choć wciąż znajdują się na wstępnym etapie – okazały się na tyle obiecujące, że naukowcy jak najszybciej chcą sprawdzić tę terapie na ludziach. Według japońskiej gazety Mainichi kliniczne badania rozpoczną się prawdopodobnie w 2024 r.

Portal zwraca uwagę, że przypadku pozytywnych rezultatów tych badań samo leczenie stałoby się dostępne dla ludzi nie wcześniej niż w 2030 r.

Sam mechanizm powstawania nowych zębów w rezultacie zastosowanej terapii przypominałby ten, z jakim mamy do czynienia u dzieci, które utraciły zęby mleczne. Twórcy tej metody nazywają natomiast wywołany w ten sposób proces regeneracją zębów trzeciej generacji, po pierwszych zębach mlecznych i późniejszych stałych – podał także wp.pl

Czytaj też: Chiny stawiają na „mega” OZE

Źródło: IFLScience, Mainichi, wp.pl

Grafika tytułowa: Jonathan Borba / Unsplash