Samsung zarejestrował patent smartwatchowych składaków

Era OLED w koreańskiej firmie oznacza, że zwijać i składać będzie się znaczna część elektroniki użytkowej w jej portfolio.

W listopadzie Samsung uruchomił stronę Oled Era, na której zaprezentował swoje najnowsze osiągnięcia w zakresie zwijanych i składanych paneli OLED. W “nowej erze” mają one stać się codziennością w smartfonach, tabletach i laptopach firmy, jednak jak sugerują najnowsze doniesienia na temat zarejestrowanych przez koreańską firmę patentów, rozwijane ekrany mogą pojawić się także w smartwatchach. 

Czytaj też: Samsung rezygnuje z Galaxy Note. Ofertę zdominują składaki

Namierzony przez LetsGoDigital dokument wpłynął do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w czerwcu, a wczoraj został zaakceptowany i opublikowany. Patent zakłada rozwinięcie ekranu po naciśnięciu korony zegarka lub poprzez aktywację ekranu dotykowego – dwa złożone wcześniej panele w przypadku konieczności pracy na większym ekranie zostaną uzupełnione przez ukryty ekran dodatkowy, trochę na zasadzie podobnej do rozkładanego stołu. To użytkownik decyduje o tym, w jakim stopniu chce wydłużyć wyświetlaczy, którego przestrzeń może zwiększyć się nawet o 40% w stosunku do formy zwiniętej. 

Ilse Jurrien z LetsGoDigital pisze, że choć na rynku dostępne są już pojedyncze smartwatche wykorzystujące m.in ekrany elastyczne (jak Nubia Alpha), to rozwiązanie Samsunga wydaje się znacznie bardziej zaawansowane technologicznie. Jeśli smartwatche wpadną w taką samą pułapkę zbyt szybkiego rozwoju jak smartfony (by powołać się na głos jednego z dyrektorów Oppo) i w swoim specyfikacyjnym pościgu tak samo dotrą do ściany, rozwijane ekrany mogą być dla branży gamechangerem – na razie trudno jednak spekulować, kiedy będą mogły trafić do szerokiej publiczności. 

Źródła: Gizmochina, LetsGoDigital, zdjęcia: LetsGoDigital