Rakieta z eksperymentami zostanie wystrzelona z arktycznego kosmodromu w Szwecji

22 listopada z Centrum Kosmicznego Esrange w północnej Szwecji wystartuje rakieta suborbitalna w ramach misji SubOrbital Express-4. Celem misji jest wyniesienie sześciu eksperymentów naukowych, przygotowanych przez zespoły badawcze z USA, Japonii, Niemiec, Holandii, Finlandii oraz Szwecji. To kolejne przedsięwzięcie w rozwijanym projekcie kosmicznym, który ma na celu wzmocnienie międzynarodowej współpracy badawczej w przestrzeni suborbitalnej.

Rakieta nośna VSB-30, o wysokości 12,56 metra, została zaprojektowana do wynoszenia ładunków na wysokie trajektorie balistyczne. Podczas tego lotu osiągnie wysokość 265 kilometrów, a jej ładunek eksperymentalny waży 409 kilogramów. Lot suborbitalny zapewni naukowcom kilka minut mikrograwitacji, kluczowych dla badań w różnych dziedzinach, takich jak fizyka materiałów czy biologia.

Okno startowe dla misji potrwa do 3 grudnia, co daje możliwość powtórzenia startu w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub problemów technicznych. To elastyczne podejście jest niezbędne w trudnych arktycznych warunkach, jakie panują w Esrange, znajdującym się za kołem podbiegunowym.

Arctic Esrange jest kluczowym elementem szwedzkiej strategii kosmicznej. Centrum nie tylko wspiera loty suborbitalne, ale przygotowuje się również do pierwszych startów orbitalnych. To ambitne przedsięwzięcie ma na celu uczynienie Szwecji liderem w europejskim sektorze kosmicznym, otwierając nowe możliwości dla badań i komercyjnych zastosowań technologii kosmicznych.

Źródło: space.com

Czytaj też: Kolejne badania potwierdzają – cukier niszczy zdrowie najmłodszych!

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash