Nowe badanie potwierdza dobroczynne skutki regularnej aktywności fizycznej!
Regularna aktywność fizyczna może być kluczem do obniżenia ryzyka demencji – wynika z badania opublikowanego w British Journal of Sports Medicine. Zespół szwedzkich naukowców dowiódł, że osoby regularnie ćwiczące mogą opóźnić rozwój tej choroby o prawie 18 miesięcy. Co więcej, nawet osoby genetycznie predysponowane mogą zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia aż o 35%, jeśli dbają o swoją wydolność fizyczną.
Badanie przeprowadzone pod kierunkiem prof. Weili Wu z Instytutu Karolinska w Sztokholmie objęło dane 61 214 uczestników zebrane w ramach projektu UK Biobank. Analizą objęto osoby w wieku od 39 do 70 lat, które w momencie rozpoczęcia badania były wolne od objawów demencji. Ich stan zdrowia był monitorowany przez okres do 12 lat, co pozwoliło na zbadanie wpływu aktywności fizycznej na funkcje poznawcze i ryzyko wystąpienia choroby.
Wyniki wskazują, że osoby o najwyższej wydolności krążeniowo-oddechowej cechowały się zarówno lepszą sprawnością poznawczą, jak i niższym ryzykiem rozwoju demencji. Regularne ćwiczenia mogą więc działać ochronnie na mózg, wspierając jego funkcjonowanie nawet w przypadku predyspozycji genetycznych.
Jednak naukowcy przestrzegają, że ich ustalenia mają charakter obserwacyjny, co oznacza, że nie można jednoznacznie stwierdzić związku przyczynowo-skutkowego między aktywnością fizyczną a obniżeniem ryzyka demencji. Mimo to badanie podkreśla, jak istotną rolę odgrywa aktywność fizyczna w profilaktyce zdrowotnej.
Źródło: theguardian.com
Czytaj też: W Leicester archeolodzy odkryli masowy pochówek z czasów króla Ryszarda III
Grafika tytułowa: Karsten Winegeart / Unsplash