Rakieta w pełni odzyskiwalna przeszła udane testy

W tym tygodniu odbył się udany lot testowy pionowego startu i pionowego lądowania drugiego stopnia rakiety wielokrotnego użytku firmy Stoke Space z USA.

Firma uznała test za udany. Wystarczyło, że pojazd testowy Hopper wzniósł się na wysokość 9 metrów, a następnie wylądował w wyznaczonej strefie.

Firma Stoke Space pracuje nad projektem rakiety, która będzie dostępna w ciągu 24 godzin oraz w 100 procentach będzie nadawała się do ponownego użycia. Co więcej, Stoke Space jest dopiero trzecią firmą w Stanach Zjednoczonych, która opracowuje silnik rakietowy na ciekły wodór.  Ponadto Stoke jest firmą, która najszybciej przeszła od początkowego finansowania zalążkowego do demonstracji rakiety oraz jej pionowego startowania i lądowania klasy orbitalnej – czytamy na portalu.

Jakby mało było tych udanych testów, to warto jeszcze dodać, że Stoke Space jest również drugą firmą na świecie, która wykonała lot prototypem górnego stopnia rakiety wielokrotnego użytku.

Test na poligonie

Próbny lot drugiego stopnia rakiety wielokrotnego użytku miał miejsce na poligonie testowym Stoke Space w Moses Lake w stanie Waszyngton.

Testy miały na celu zademonstrowanie nowatorskiego silnika wodorowo-tlenowego, systemu sterowania wektorem ciągu mechanizmu różnicowego przepustnicy, chłodzoną osłonę termiczną oraz awionikę, oprogramowanie i systemy naziemne.  

Firma wyjaśnia, że udało jej się nie tylko zrealizować założone cele, ale także wzbogaciła się o niesamowite ilości bezcennych danych, które pomogą dalej jej się rozwijać.

Zespół Stoke Space pracuje nad projektami, które nie udały się jeszcze nikomu. Między innymi chodzi o zaprojektowanie i zbudowanie rakiety, która będzie w 100 procentach odzyskiwalna. Na ten moment potrzebne są testy dolnego stopnia rakiety oraz jego udoskonalenia – podsumowano w materiale.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączają do wyścigu o Księżyc!

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash