Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączają do wyścigu o Księżyc!

Astronauta Sultan Al Neyadi, który niedawno powrócił z misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ujawnił, że również jego kraj oficjalnie dołączył do programu Artemis.

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą aktywnie uczestniczyć w podboju kosmosu. Sultan Al Neyadi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywał pół roku i jest pierwszym przedstawicielem swojego kraju, który spędził tak dużo czasu w kosmosie.

W rozmowie z portalem Space.com powiedział, że jego kraj podpisał Artemis Accords. Jest to dokument ustanawiający wspólny zestaw zasad dla przyszłych misji kosmicznych, w tym reguły dotyczące Księżyca i innych ciał niebieskich. Dokument został ustanowiony w 2020 roku przez NASA i Departament Stanu USA. Polska również należy do tego porozumienia – czytamy na portalu.

Astronauta dodał także, że już kilku przedstawicieli jego kraju jest szkolonych na przyszłych astronautów. Według niego ich trening dobiegnie końca w przyszłym roku. NASA rzeczywiście przygotowuje się do powrotu załogowych misji na Księżyc. W ramach misji Artemis III lądowanie na Srebrnym Globie planowane jest na 2025 r.

Przypomnijmy, że misja Artemis II planowana jest na drugą połowę 2024 r. i będzie trwała 10 dni. W tym czasie czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad jego powierzchnią. Chodzi między innymi o sprawdzanie działania statku Orion. Jest to więc misja, która ma utorować drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. Z kolei Artemis IV w drodze na Księżyc ma już właśnie skorzystać z nowej stacji Gateway.

W programie Artemis istnieje także inicjatywa zwana Artemis Accords, która jest porozumieniem między różnymi krajowymi agencjami kosmicznymi. To porozumienie ma na celu ustalenie wspólnych, ogólnie obowiązujących cywilnych zasad oraz modelu współpracy międzynarodowej w przestrzeni kosmicznej, szczególnie w kontekście eksploracji Księżyca, a w przyszłości także Marsa. Artemis Accords odwołuje się do Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 r., który obecnie ma 112 państw sygnatariuszy, oraz innych konwencji ONZ.

Blisko 30 krajów, w tym Polska, podpisało to porozumienie. W ostatnim czasie nastąpiło rozszerzenie liczby ważnych członków tego międzynarodowego porozumienia, włączając w to Argentynę i Indie. To oznacza, że te kraje zobowiązały się do współpracy i przestrzegania ustalonych zasad podczas przyszłych misji kosmicznych, co ma na celu umożliwienie bezpiecznej i skutecznej eksploracji kosmosu dla dobra całej ludzkości.

Źródło: telepolis.pl

Czytaj też: Kiedy Słońce zgaśnie – jaki los czeka Układ Słoneczny?

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash