Rakieta Perun po raz drugi. Misja „prawie” udana!
Polska firma SpaceForest przeprowadziła drugi test własnej rakiety suborbitalnej Perun. Rakieta została wystrzelona z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.
Firma przyznała, że start miał się odbyć kilka tygodni wcześniej. Niestety ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne został on przełożony na późniejszy termin. Tym razem po wystrzeleniu rakiety w 28 sekundzie lotu, na wysokości 10 km nastąpiła awaria silnika. Zdecydowano się przerwać misję i po osiągnięciu 12 km części rakiety zaczęły opadać do morza, które później zostały wyłowione przez pracowników SpaceForest.
Firma przyznała, że głównym celem drugiego lotu był test nowych, poprawionych algorytmów sterowania.
W pierwszym locie rakieta ustawiała się do zadanego kąta od pionu, jednak „dryfowała” na zachód z powodu bocznego wiatru, co było jednym z powodów przerwania pierwszej misji. Zmiany wniesione do sterownika i kilkukrotne testowanie systemu sterowania TVC na mniejszych rakietach z serii Bigos przyniosły zdecydowaną poprawę. Pomimo dość silnego wiatru na większych wysokościach, Perun idealnie utrzymał zadaną trajektorię lotu – podał SpaceForest, cytowany przez portal.
Specjaliści dzięki systemowi śledzenia i komunikacji (RASEL) cały czas utrzymywała kontakt z rakietą i śledzono wszystkie istotne parametry.
Liczyliśmy na rekordowy pułap, jednak w jego osiągnięciu przeszkodziła nam awaria sprzętu. Kosmos jest trudny. Nie poddajemy się. Jesteśmy o kolejny krok milowy bliżej lotu powyżej linii Karmana. Zaczynamy odliczanie do kolejnej próby! – dodano w komunikacie.
Pierwsza próba rakiety Perun miała miejsce 21 czerwca i wtedy osiągnęła wysokość 22 km.
Jak podaje spółka rakieta mierzy 11 metrów długości i uniesie do 50 kg ładunku na wysokość maksymalnie 150 km. Rakieta suborbitalna Perun konstruowana jest z myślą o stworzeniu opłacalnej platformy do badań w środowisku mikrograwitacyjnym. Testy Peruna trwają od trzech lat. Jego konstruktorzy odnoszą coraz większe sukcesy, więc już teraz wiadomo, że jest to projekt perspektywiczny.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Największa energia promieniowania gamma z pulsara. Nowe odkrycie naukowców!
Grafika tytułowa: SpaceForest