Jedwabniki wytwarzają jedwab wytrzymalszy niż kevlar?

Pomysłowość ludzka nie zna granic. Tym razem naukowcom udało się uzyskać jedwab z jedwabnika, który jest aż sześciokrotnie bardziej odporny niż Kevlar. To nie koniec niespodzianek.

Doktor Junpeng Mi z Donghua University w Chinach przy zastosowaniu zaawansowanej techniki inżynierii genetycznej CRISPR zmodyfikowali genetycznie jedwabniki, aby te przędły nici pająków. Efekt? Uzyskano m.in. jedwab, który może być wykorzystywany do tworzenia niezwykle trwałych i elastycznych nici chirurgicznych. Szczegółowe badania wykazały coś więcej.

Jedwabniki przędłby bowiem jedwab, który był w 100 proc. jedwabiem pająka i mógł wytrzymać siłę rozciągania na poziomie 1 tys. 299 MPa bez uszkodzenia. To oznacza, że włókna są 1,3x silniejsze niż nylon. Z kolei, jeśli chodzi o wytrzymałość, to materiał mógł pochłaniać siłę uderzenia na poziomie 319 megadżuli na metr sześc. Tym samym pajęczy jedwab z jedwabnika jest aż sześciokrotnie bardziej odporny niż Kevlar stosowany w kamizelkach kuloodpornych – czytamy na portalu.

Okazało się również, że jedwabniki nałożyły powłokę ochroną na produkowany jedwab. Jest to ochrona przypominająca tę jaką produkują same pająki. To powoduje, że materiał będzie twardszy niż sztucznie tworzony jedwab pająka. Naukowcy z Chin sądzą, że to właśnie inżynieria genetyczna jedwabników przyczyni się do taniej, masowej produkcji jedwabiu pająka.

Dodatkowo może on być wykorzystywany w materiałach, które wymagają lekkich a jednocześnie superwytrzymałe włókna. Przy okazji naukowcy użył tych włókien jako nici chirurgicznych (zamiast tradycyjnych nylonowych) i odkryli, że rany zszywanych szczurów goiły się znacznie szybciej.

Źródło: komputerswiat.pl

Czytaj też: Wegetarianizm uwarunkowany genetycznie?

Grafika tytułowa: Quang Nguyen Vinh / Pexels