Powstaną siły kosmiczne Polski? Ciekawa zapowiedź szefa MON!

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział dalszą  modernizację wojska , w której znajdzie się również planowany komponent satelitarny.

Podczas sejmowej komisji obrony, szef MON powiedział m.in., że trwają przygotowania do powołania nowego dowództwa ds. transformacji wojska, a w planach jest m.in. wyznaczenie zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polski odpowiedzialnego za ten obszar.

Wśród istotnych zapowiedzi znalazły się również plany nad powołaniem komponentu satelitarnego, który powinny rozpocząć działanie po pozyskaniu zamówionych satelitów zwiadowczych – czytamy na portalu.

Zdaniem obecnego na posiedzeniu sejmowej komisji szefa Sztabu Generalnego Wojska Polski, gen. Wiesława Kukuły, „rośnie znaczenie satelitów w rozpoznaniu obrazowym, wymianie danych i pozycjonowaniu. Z kolei komponent satelitarny ma pełnić rolę usługową na potrzeby całych sił zbrojnych. Jego usytuowanie znajdzie się prawdopodobnie pod Sztabem Generalnym i dowództwem operacji połączonych.

W grudniu 2022 r. reprezentująca Skarb Państwa Agencja Uzbrojenia i firma Airbus Defence & Space podpisały umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą. Oznacza to, że Siły Zbrojne RP w ciągu najbliższych kilku lat wreszcie wejdą w posiadanie niezależnych satelitarnych systemów rozpoznania obrazowego – elementu obronności kraju, który był postulowany już od kilkunastu lat – czytamy także.

Chodzi o systemy satelitarne umożliwiające pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm. Jak zauważa portal, szczegółowa specyfikacja systemu stanowi oczywiście informację niejawną. Wiadomo jednak, że całkowita wartość umowy to około 575 mln euro netto, a wyniesienie polskich satelitów w kosmos zostanie zrealizowane do 2027 r.  Wojsko w Polsce korzysta z zasobów obecnie funkcjonujących satelitów francuskich konstelacji Pleiades Neo.

Polska konstelacja satelitów

Polska firma kosmiczna Creotech Instruments przekazała Agencji Uzbrojenia wyniki projektu pod nazwą: „Przemysłowe studium wykonalności projektu konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych Ziemi”.

Jak podała spółka w komunikacie projekt realizowany był przez konsorcjum, którego liderem był Creotech Instruments, zaś członkiem Airbus Defence and Space z siedzibą we Francji. Całkowita wartość projektu wyniosła 6 509 160 zł brutto. Projekt został przeprowadzony zgodnie założeniami umowy. Projekt obejmował fazy 0-A programu satelitarnego.

W maju 2023 roku Agencja Uzbrojenia poinformowała, że zawarła umowę z konsorcjum Creotech Instruments na wykonanie Przemysłowego Studium Wykonalności projektu konstelacja mikrosatelitów optoelektronicznej obserwacji Ziemi Mikroglob. Badanie naukowe ma na celu zdefiniowanie architektury systemu.

System Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob ma składać się z dwóch podstawowych komponentów: kosmicznego i naziemnego (Centrum Zarządzania Misją, Ładunkiem i system komunikacji). Segment orbitalny złożony byłby z czterech satelitów optoelektronicznych, a w planach byłoby także rozszerzenie tej części o urządzenie SAR i naukowo/środowiskowego satelity.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Wojsko USA wybrało platformę do tankowania w kosmosie

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash