Grecja wchodzi do programu Artemis

Grecja jest kolejnym krajem, który podpisał deklarację Artemis Accords. Polska już od 2021 roku jest sygnatariuszem tego porozumienia.

W wydarzeniu zorganizowanym w Departamencie Stanu USA uczestniczył administrator NASA Bill Nelson, a także jego zastępca Pam Melroy, sekretarz stanu USA Antony Blinken, dr Ioannis Daglis, prezes Hellenic Space Center i Giorgos Gerapetritis, minister spraw zagranicznych Grecji.

Grecja jest 35. krajem , który to uczynił od czasu ogłoszenia Artemis Accords w 2020 r. Dokument ma opierać się na zasadach Traktatu o przestrzeni kosmicznej i innych porozumieniach międzynarodowych dotyczących różnych tematów, od wymiany danych naukowych po wykorzystanie zasobów kosmicznych.

Stany Zjednoczone i Grecja są wieloletnimi partnerami i przyjaciółmi i jesteśmy podekscytowani możliwością rozszerzenia tego partnerstwa w kosmosie – powiedział administrator NASA Bill Nelson, cytowany przez portal.

Grecja jest drugim krajem europejskim w ciągu ostatnich miesięcy, który podpisał Artemis Accords.  

Artemis Accords wyprzedzają obecnie równoległe wysiłki prowadzone przez Chiny, Międzynarodową Stację Badań Księżycowych (ILRS), która ma swój własny nieujawniony zestaw zasad uczestnictwa. Według danych zebranych przez fundację Secure World Foundation do ILRS dołączyło osiem krajów, w tym ostatnio w grudniu ub.r. – Egipt.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: SatRev ma umowę dotyczącą obserwacji Ziemi w Rwandzie

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash