Porządki na orbicie. Satelita Intelsat z misją serwisową!

Starfish Space zamierza przedłużyć żywotność geostacjonarnego satelity Intelsat w 2026 r. po osiągnięciu porozumienia w sprawie jego pierwszej komercyjnej misji serwisowej.

Starfish jest w trakcie wybierania rakiety, która ma wystrzelić w okresie od października 2025 r. do czerwca 2026 r. serwisant Otter wielkości małej lodówki.

Najpierw Starfish w ramach testu spróbuje przymocować Ottera do wycofanego z użytku satelity Intelsat, znajdującego się na orbicie „cmentarnej”, około 360 kilometrów nad łukiem geostacjonarnym, aby sprawdzić jego możliwości podejścia i dokowania.

Zakłada się, że Otter odłączy się następnie od nieczynnego statku kosmicznego, aby zadokować z aktualnie używanym satelitą Intelsat. Serwisant wykorzystałby swój w pełni elektryczny napęd, aby utrzymać statek kosmiczny na orbicie operacyjnej, przedłużając żywotność geostacjonarnego satelity komunikacyjnego, którego konstrukcja zwykle zapewnia wystarczającą ilość paliwa na około 15 lat.

Przedstawiciele firmy Intelsat zakładają, że usługa Otter powinna umożliwić przedłużenie jego usług świadczonych na satelitach o kilka lat.

Dynamiczny rozwój Starfish

Współzałożyciel Starfish, Trevor Bennett założył firmę pod koniec 2019 roku wraz z Austinem Linkiem po tym, jak poznali się podczas pracy jako inżynierowie w Blue Origin.

W zeszłym miesiącu Starfish zawarł kontrakt o wartości 37,5 mln dolarów z amerykańskimi Siłami Kosmicznym na opracowanie, wystrzelenie i obsługę satelity Otter na orbicie geostacjonarnej do 2026 roku.

Z kolei Intelsat podpisał swoją pierwszą umowę na przedłużenie żywotności satelitów w 2016 roku, wykorzystując należący do Northrop Grumman pojazd MEV-1 (Mission Extension Vehicle) do wyciągnięcia starych statków kosmicznych z orbity cmentarnej i ponownego ich uruchomienia.

Co ciekawe niewielu innych operatorów satelitów zgłosiło się dotychczas do misji serwisowych na orbicie. Intelsat stwierdził, że kontrakt Starfish pomoże stworzyć dynamiczne i konkurencyjne środowisko dla rynków wschodzących.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Jowisz ponownie zaskakuje astronomów

Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay