Pomyślny test indyjskiego samolotu kosmicznego

Indie zrobiły duży krok naprzód w opracowaniu samolotu kosmicznego wielokrotnego użytku, który przeszedł właśnie kolejny udany test.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) pomyślnie przeprowadziła swój drugi eksperyment lądowania wahadłowca RLV (RLV-LEX-02). Misja jest częścią planu mającego na celu uczynienie dostępu do przestrzeni kosmicznej w bardziej przystępnej cenie.

Prototypowy samolot kosmiczny ma długość 26,5 metra i nazywany jest Pushpak. Podczas testu został on „upuszczony” przez helikopter Chinook indyjskich sił powietrznych na wysokości 4,5 km i potem już sam autonomicznie wylądował na pasie startowym. Wahadłowiec zatrzymał się m.in. za pomocą spadochronu hamulcowego.

Test jest kontynuacją testu przeprowadzonego w 2023 r., który również odbył się na poligonie lotniczym (ATR) w południowo-zachodnim stanie Karnataka. Ale tym razem Pushpak musiał podjąć trudniejsze manewry, w tym zastosować odpowiednie korekty w trakcie lotu oraz dokonać przyziemienia na pasie startowym w trybie w pełni autonomicznym.

Według ISRO podczas drugiej misji testowej zweryfikowano różne rodzime technologie niezbędne do szybkiego autonomicznego lądowania pojazdu powracającego z przestrzeni kosmicznej. W misji ponownie wykorzystano także skrzydlaty korpus i wszystkie systemy lotu z pierwszego testu, pokazując ich możliwość ponownego użycia.

Przedstawiciel Centrum Kosmicznego Vikrama Sarabhai (VSSC) powiedział m.in., że powtarzający się sukces pokazał, że ISRO może opanować manewrowanie w fazie końcowej, lądowanie i zarządzanie energią w trybie w pełni autonomicznym, co oznacza istotny krok w kierunku przyszłych misji kosmicznych.

Źródło: space.com

Czytaj też: Konkurs łazików w Australii. Polscy studenci na podium

Grafika tytułowa: Naveed Ahmed / Unsplash