Polski astronauta poleci na ISS jesienią?

Pierwszy polski astronauta Sławosz Uznański, który ma polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną nadal czeka na ostateczną decyzję dotyczącą terminu.

Wcześniej Polska Agencja Kosmiczna POLSA informowała, że misja planowana jest na jesień 2024 roku. Jednak agencja nadal czeka na ostateczną decyzję ze strony ESA. Nie jest tajemnicą, że misja ta może znaczącą przyspieszyć rozwój branży kosmicznej w naszym kraju, jak i przyspieszyć badania wielu eksperymentów wymagających specjalnych „kosmicznych” warunków.

POLSA wyjaśnia, że ESA każe czekać około trzech lat na realizację eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od momentu ich zaaprobowania. To długo, ale lot Polaka na ISS powinien przyspieszyć realizację tego typu działań i okazuje się, że zgłoszonych propozycji tutaj nie brakowało – czytamy na portalu.

Jak ujawnił dr Oskar Karczewski, dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Polskiej Agencji Kosmicznej w wyniku ogłoszonego naboru na eksperymenty, które można będzie przeprowadzić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wpłynęło 66 propozycji, a finalnie zdecydowano się na wybór 18 z nich.

W listopadzie 2022 roku Sławosz Uznański został wybrany na astronautę rezerwowego ESA, po długim procesie rekrutacyjnym, do którego zgłosiło się ponad 22,5 tys. chętnych z krajów członkowskich ESA. Na początku sierpnia 2023 roku Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej), podpisały odpowiednie porozumienia w sprawie lotu na ISS. Jednocześnie Sławosz Uznański stał się polskim kandydatem do lotu na ISS.

W połowie sierpnia Alexis DeJarnette rzeczniczka firmy Axiom Space ujawniła, że data wyprawy na ISS zostanie ogłoszona w późniejszym terminie, ale podkreśliła, że przyszła misja będzie traktowała priorytetowo badania naukowe i działania edukacyjne na orbicie. Jej zdaniem to „nie tylko rozszerza badania nad mikrograwitacją i stwarza nowe możliwości dla innych krajów w lotach kosmicznych, ale także kontynuuje ewolucję ludzkości, gdy tworzymy stały dom poza naszą planetą”.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Northrop Grumman przetestował silnik nowej generacji

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash