Galaktyka karłowata prawie niewidoczna, a jednak astronomowie ją dostrzegli

Podczas obserwacji kosmosu astronomom udało się dostrzec prawie niewidoczną galaktykę karłowatą o specyficznych właściwościach.

Galaktyka ta nowi nazwę Nube. Znajduje się około 300 milionów lat świetlnych od Ziemi. Według naukowców gwiazdy w tej galaktyce są rozproszone na ogromnych odległościach, dlatego jej jasność jest tak słaba. Na ogół galaktyki mają znacznie większą gęstość gwiazd w swoich centrach, a im dalej tym ta gęstość maleje. Nube pod tym względem jest inne. Wyniki badań opublikowano w Astronomy & Astrophysics.

Nube wprawia astronomów w zakłopotanie. Gęstość gwiazd w galaktykach jest znacznie większa w ich wewnętrznych obszarach i szybko spada wraz ze wzrostem odległości od centrum. Ale galaktyka Nube jest inna. Gęstość gwiazd w tej galaktyce zmienia się bardzo nieznacznie na całym jej obszarze. Dlatego jest tak słabo widoczna i przeszła niezauważona w różnych poprzednich badaniach tej części nieba – podaje portal.

Na trop Nube natknął się międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez badaczy z Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) we współpracy z Uniwersytetem La Laguna (ULL) i kilkoma innymi instytucjami. Według nich Nube ma około dziesięciokrotnie słabszą jasność niż inne tego typu obiekty, ale jednocześnie jest też 10 razy bardziej rozciągnięta od podobnych struktur z porównywalną liczbą gwiazd.

rzy naszej obecnej wiedzy nie rozumiemy, jak może istnieć galaktyka o tak ekstremalnych cechach (…) Możliwe, że w tej galaktyce i jej podobnych, które być może uda się znaleźć, znajdziemy dodatkowe wskazówki, które otworzą nowe okno na zrozumienie Wszechświata – powiedziała Mireia Montes z IAC i ULL, pierwsza autorka publikacji.

Jak na razie naukowcy nie mają pojęcia, czy właściwości Nube wynikają z pierwotnego formowania się galaktyki, czy raczej z późniejszego procesu ewolucyjnego spowodowanego przez środowisko, w którym galaktyka się znajduje.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Polski astronauta poleci na ISS jesienią?

Grafika tytułowa: Peter Luo / Unsplash