Pierwszy drewniany satelita. Jeszcze w tym roku na orbicie?  

Naukowcy z Japonii przetestowali wytrzymałość drewna w przestrzeni kosmicznej. Pozostaje jeszcze złożenie satelity i jeszcze w tym roku zostanie wystrzelony pierwszy na świecie tego typu obiekt.

Pierwszy na świecie drewniany satelita o nazwie LignoSat2 stworzony przez naukowców z Uniwersytetu w Kioto i Sumitomo Forestry już niebawem zostanie wysłany w komos. Jego start jest planowany przez NASA wspólnie z japońska agencja JAXA.

Cel jaki przyświecał naukowcom to stworzenie satelity, który nie pozostawiłby po sobie tyle śmieci kosmicznych co obecne urządzenia. Ostatecznie naukowcy wybrali drewno z magnolii, które jest stabilne i odporne na pękanie.

Badania przeprowadzone przez NOAA wykazały, że glin i wiele innym metali znajduje się w stratosferze. Co więcej, pasowały one do stopów stosowanych w statkach kosmicznych, co potwierdza ich przedostawanie się do atmosfery podczas ponownego wejścia w atmosferę. Poziom aluminium, litu i miedzi przekracza ilość wprowadzonego pyłu kosmicznego – czytamy na portalu.

Agencje kosmiczne już od dawna biją na alarm, że fragmenty zużytych rakiet i satelit tworzą siatkę śmieci kosmicznych krążących wokół Ziemi. Ich łączna waga przekroczyła już 9,3 tys. ton i co jakiś czas dochodzi do zderzeń, w wyniku których tworzą się kolejne mikro śmieci. Nie jest tajemnicą, że stanowią one poważne zagrożenie dla przyszłych misji kosmicznych.

Kosmiczne testy drewna

W 2022 r. przeprowadzili testy ekspozycji kosmicznej przez ponad 240 dni na japońskim module eksperymentalnym Kibo ISS. Po tym, jak astronauta Koichi Wakata przywiózł drewno na Ziemię, grupa badawcza przeprowadziła wstępną kontrolę obejmującą testy wytrzymałościowe oraz analizy struktury elementarnej i krystalicznej.

Testom poddano trzy próbki drewna: magnoliowe, wiśniowe i brzozowe. Konstruktorzy zdecydowali się ostatecznie na to pierwsze, a wybór wcale nie był taki oczywisty, ponieważ wszystkie próbki drewna spisywały się bardzo dobrze w symulowanej przestrzeni kosmicznej. Drewno magnoliowe miało jednak pewną niewielką przewagę. Okazało się, że miało mniejszą podatność na pękanie i inne uszkodzenia na etapie produkcji.

Przed planowanym wysłaniem satelity w kosmos grupa badaczy planuje zbadać również podstawowy mechanizm degradacji materiałów na poziomie nano. Ich odkrycia mogą zaowocować opracowaniem wytrzymałych i wysoce funkcjonalnych materiałów drzewnych do nowych zastosowań – podsumowano na portalu.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Japoński transportowiec na ISS jednak powstanie?

Grafika tytułowa: Allison Saeng / Unsplash