Ekologia na orbicie? Niebawem powstanie satelita z drewna!

Agencje kosmiczne z USA i Japonii postanowiły połączyć siły i opracować zupełnie innego niż do tej pory satelitę. Satelitę z drewna…

Agencje kosmiczne już od dawna biją na alarm, że fragmenty zużytych rakiet i satelit tworzą siatkę śmieci kosmicznych krążących wokół Ziemi. Ich łączna waga przekroczyła już 9,3 tys. ton i co jakiś czas dochodzi do zderzeń, w wyniku których tworzą się kolejne mikro śmieci. Nie jest tajemnicą, że stanowią one poważne zagrożenie dla przyszłych misji kosmicznych.

Z drugiej strony firmy szukają innych materiałów, które można użyć w przestrzeni kosmicznej i które będą bardziej eko. Naukowcy z USA i Japonii zaproponowali całkowicie nowy materiał, choć doskonale znany na Ziemi.  

LignoSat – bo tak nazywa się opisywany satelita – jest konstrukcją wielkości kubka do kawy, wykonaną z drewna magnoliowego. Jego wystrzelenie ma być ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonych (pod względem środowiskowym) lotów kosmicznych – czytamy na portalu.

Agencje poddały testom trzy próbki drewna: magnoliowe, wiśniowe i brzozowe. Konstruktorzy zdecydowali się ostatecznie na to pierwsze, a wybór wcale nie był taki oczywisty ponieważ wszystkie próbki drewna spisywały się bardzo dobrze w symulowanej przestrzeni kosmicznej. Drewno magnoliowe miało jednak pewną niewielką przewagę. Okazało się, że miało mniejszą podatność na pękanie i inne uszkodzenia na etapie produkcji.

W próżni, jaka występuje w kosmosie drewno nie gnije ani nie zapali się. Poza tym jeśli zacznie spadać na Ziemię to przy wejściu do naszej atmosfery spali się na popiół.    

Źródło: wp.pl

Czytaj też: Naukowcy odkryli ciekawą planetę – niczym z filmu science-fiction!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash