Oto następca Black Hawka!

UH-60 Black Hawk to helikopter służący w amerykańskiej armii od niemal 50 lat. Wielki czas by zastąpił go o wiele nowocześniejszy sprzęt. Potencjalny następca został już wybrany. US Army zdecydowało się na zakup pojazdu o roboczej nazwie V-280 Valor. Co trzeba wiedzieć na jego temat?

V-280 Valor – co to za sprzęt?

V-280 Valor to pojazd latający, którego zadaniem będzie transportowanie żołnierzy. Póki co nie wspomniano o tym, że US Army ma zamiar wykorzystywać jakiś jego wariant do szturmów na pozycje przeciwnika. V-280 Valor jest niezwykle szybki. Według zapewnień spółki Bell Textron, rozpędzi się do maksymalnie 565 km/h.

Pojemny zbiornik paliwa ma pozwolić na pokonanie maksymalnie 4000 kilometrów. Jeśli jednak mówimy o realnym zasięgu bojowym – gdy pojazd zostanie załadowany sprzętem i żołnierzami – efektywny zasięg bojowy zmniejsza się do 1500 kilometrów. V-280 Valor jest zmiennowirnikowcem. Tego typu statki powietrzne służą już w amerykańskiej armii. Przykładem może być Bell-Boeing V-22 Osprey.

Wymiary V-280 Valor to długość: 15,4 metra i wysokość: 7 metrów. Jeśli chodzi o właściwości w zakresie transportu, to ów pojazd może pomieścić czterech członków załogi oraz oddział desantowy w ilości 11 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. Możliwości będą tu więc podobne do helikoptera UH-60 Black Hawk.

„Jesteśmy zaszczyceni, że US Army wybrała Bell V-280 Valor jako swój wielozadaniowy wirnikowiec nowej generacji. Zamierzamy uhonorować to zaufanie, budując naprawdę niezwykły i transformacyjny system uzbrojenia, aby spełnić wymagania zadań Armii. Cieszymy się, że możemy odegrać ważną rolę w przyszłości Sił Powietrznych.” – Dyrektor Textron Inc, Scott C Donnelly

Czytaj też: Borsuk – nowy BWP dla polskiej armii

Zmiennowirnikowce V-280 Valor mają całkowicie zastąpić legendarne Black Hawki w amerykańskiej armii już w 2030 roku. Wojsko planuje zakup 2000 sztuk tego nowoczesnego statku powietrznego.

Zdjęcie główne: Danazar /  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International