Odkryto tajemniczą podziemną strukturę Majów w Meksyku
Archeolodzy w Campeche w Meksyku odkryli podziemną konstrukcję pod boiskiem do gry w piłkę z czasów Majów. Z kolei w innym miejscu odnaleziono ofiary złożone na szczycie piramidy.
Zespół archeologów odkrył budynek podczas wykopalisk na terenie boiska, rytualnej gry w piłkę, w którą grali Majowie i inne ludy Mezoameryki.
Znaleźliśmy fragmenty starszego budynku ze ścianami pomalowanymi, ale dopiero dalsze wykopaliska mogą ujawnić kształt tego budynku i jego funkcję – powiedział Ivan Šprajc, archeolog z Instytutu Antropologii i Studiów Przestrzennych w Słowenii i kierownik wykopalisk.
Według niego odkrycie jest „najwyraźniej bardzo ważną strukturą, ponieważ boiska do gry w piłkę zazwyczaj znajdują się tylko w głównych miejscach Majów, które były ośrodkami regionalnej organizacji politycznej.
Z komunikatu Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku wynika, że struktura może pochodzić z okresu wczesnoklasycznego (200–600 n.e.) i jest pokryta warstwą malowanego stiuku.
Piramida i ofiary
Wcześniej Šprajc i jego współpracownicy zbadali duży obszar Maya Lowlands w meksykańskim stanie Campeche za pomocą lidaru, techniki, która wystrzeliwuje miliony impulsów laserowych z samolotu. Następnie impulsy te odbijają się od ziemi i wracają do maszyny w samolocie, umożliwiając badaczom mapowanie topografii krajobrazu.
Znaleźliśmy kilka starożytnych osad Majów, z pozostałościami budynków mieszkalnych i piramid świątynnych. W 2023 r. zespół znalazł Ocomtún, zaginione miasto Majów, w którym znajduje się kilka dużych piramid z okresu klasycznego Majów (około 200–900 r. n.e.). Nowo odkryte miejsce znajduje się na wcześniej niezbadanym obszarze na południe od Ocomtún – powiedział Šprajc.
Ponadto zespół odkrył inne miejsce, które obejmuje plac, piramidę o wysokości 52 stóp (16 metrów) i prostokątny zbiornik na wodę. Na szczycie piramidy archeolodzy znaleźli kilka ofiar: ceramiczne naczynia; ceramiczną nogę zwierzęcia, prawdopodobnie pancernika; i nóż z krzemienia lub grot włóczni.
Jak powiedział Šprajc, ofiary te „złożono na szczycie świątyni w późnym okresie postklasycznym (ostatnie stulecia przed przybyciem hiszpańskich zdobywców)” czyli od 1250 do 1524 roku.
Ofiara wskazuje, że nawet po tym, jak większość osad Majów z okresu klasycznego została opuszczona, niewielkie, zubożałe grupy ludzkie nadal wędrowały i składały ofiary na budynkach swoich przodków lub w ich pobliżu – podsumował Šprajc.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Naukowcy wyhodowali myszy najbardziej przypominające ludzi?
Grafika tytułowa: Marv Watson / Unsplash