Wywiad wojskowy oparty na sztucznej inteligencji?

Wojsko amerykańskie jest gotowe przyznać wieloletni kontrakt o szacunkowej wartości 3 miliardów dolarów na komercyjne usługi danych i analiz w celu monitorowania potencjalnych zagrożeń w regionie Indo-Pacyfiku.

Program znany jako Long-Range Enterprise Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance Activity (LEIA) ma na celu pozyskanie szerokiego spektrum danych komercyjnych i zaawansowanej analityki opartej na sztucznej inteligencji, integrując informacje z platform naziemnych, powietrznych i kosmicznych.

Oczekuje się, że kontrakt LEIA zostanie przyznany w tym roku. Jest to pełny i otwarty konkurs, a o nagrodę ma ubiegać się kilka firm. Koordynatorem programu jest Dowództwo Operacji Specjalnych na Pacyfiku, które wspiera Dowództwo Indo-Pacyfiku Stanów Zjednoczonych (INDOPACOM).

Rosnące potrzeby armii USA

Wielkość kontraktu odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie armii USA na komercyjne źródła danych, takie jak satelity obrazowe i analityka oparta na sztucznej inteligencji, w celu śledzenia i reagowania na potencjalne zagrożenia. US INDOPACOM w przetargu LEIA podkreśliło potrzeby dowódców w zakresie terminowego ISR i zdolności kosmicznych w celu utrzymania świadomości sytuacyjnej w regionie.

W odpowiedzi na potrzeby armii, Siły Kosmiczne USA rozpoczęły m.in. program pilotażowy o nazwie Tactical Surveillance, Reconnaissance and Tracking (TacSRT), mający na celu wykorzystanie komercyjnych możliwości kosmicznych do dostarczania dowódcom wojskowym szybkich informacji wywiadowczych i analiz. Program TacSRT wspierał już operacje dowództw bojowych USA w związku z trzęsieniami ziemi w Maroku i Japonii, powodziami w Libii oraz pożarami lasów w Ameryce Południowej.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Wężowa blizna na Marsie. W jaki sposób powstała?

Grafika tytułowa: Igor Omilaev / Unsplash