Odkrycie w Szwajcarii. Udało się uzyskać energię elektryczną ze ścieków?
Zespół naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie zmodyfikował genetycznie bakterie Escherichia coli tak, aby generowały energię elektryczną ze ścieków pochodzących z browaru.
Ich nowatorskie podejście, które zastosowali może zrewolucjonizować zarówno gospodarkę odpadami, jak i produkcję energii. Wyniki badań ukazały się w piśmie „Joule”.
Zmodyfikowaliśmy bakterię E. coli, najpowszechniej badaną bakterię na świecie, tak, aby wytwarzała energię elektryczną. Chociaż istnieją egzotyczne drobnoustroje, które w naturalny sposób wytwarzają energię elektryczną, mogą to robić jedynie w obecności określonych substancji chemicznych. Nasza E. coli może rozwijać się na wielu różnych substancjach, co pozwoliło nam wytwarzać energię elektryczną w różnorodnych środowiskach, w tym w ściekach – powiedział profesor Ardemis Boghossian z Politechniki Federalnej w Lozannie (École polytechnique fédérale de Lausanne).
Naukowcy przetestowali swoją technologię bezpośrednio na ściekach zebranych z lokalnego browaru w Lozannie. Okazało się, że inne mikroorganizmy generujące elektryczność nie były w stanie przetrwać w tym środowisku. Natomiast genetycznie zmodyfikowane bakterie rozmnażały się wykładniczo, żywiąc się tymi odpadami w ściekach.
Okazuje się, że odkrycie naukowców wykraczają poza przetwarzanie odpadów. Zmodyfikowana bakteria E. coli może zostać wykorzystana między innymi w mikrobiologicznych ogniwach paliwowych, elektrosyntezie czy biosensorach. Co ciekawe elastyczność genetyczna tych bakterii oznacza, że można ją dostosować tak, aby przystosowała się do określonych środowisk i surowców, co czyni ją wszechstronnym narzędziem.
Źródło: dzienniknaukowy.pl
Czytaj też: Amerykanie odkryli prawdziwy skarb. To ogromne złoża litu!
Grafika tytułowa: Lucas Vasques / Unsplash