Gigantyczny teleskop na Księżycu? Projekt budowy już gotowy!

Astronomowie przedstawili projekt budowy gigantycznego teleskopu na Księżycu, który z pewnością wyniósłby na niespotykany wcześniej poziom obserwację Wszechświata.

Jak zakładają naukowcy w jednym z kraterów na Księżycu mógłby zostać wybudowany ogromny teleskop optyczny. Badania na ten temat zostały opublikowane w formie pre-printów arXi.

Proste i wykonalne?

Na Ziemi moc teleskopu zależy od wielkości zwierciadła głównego oraz od długości ogniskowej, która może zostać zwiększona poprzez dodanie kolejnych luster. Na powierzchni Księżyca można by natomiast wykorzystać jako lustro podstawowe rząd luster rozmieszczonych na kraterze. Zresztą wykorzystanie krateru znacznie zmniejszałoby ilość koniecznych do wykonania prac – czytamy na portalu.

To z kolei by oznaczało, że detektory mogłyby zostać zawieszone na kablu. Nie jest to jakaś nowość, ponieważ takie rozwiązanie projektanci zastosowali przy budowie Obserwatorium Arecibo.

Konstrukcja byłaby stosunkowo prosta, ponieważ wspomniane lustra nie musiałyby być duże. Możliwe byłoby też skorzystanie z pewnej „wariacji” tego pomysłu. Otóż lustra mogłyby zostać umieszczone po jednej stronie krateru, a niezbędne instrumentarium po drugiej. Oczywiście w każdym przypadku należałoby przewidzieć takie kwestie, jak bieżące usuwanie pyłu oraz zabezpieczenie na wypadek wstrząsów sejsmicznych. W dalszym ciągu nie byłoby to zatem proste zadanie – czytamy także.

Pomimo faktu, że może zadanie dotyczące budowy teleskopu nie należy do najprostszych to jednak dotychczasowe pomysły nie były wcale „łatwiejsze”. NASA już jakiś czas temu ufundowała grant ukierunkowany na zbadanie możliwości realizacji przedsięwzięcia o nazwie Lunar Crater Radio Telescope (LCRT). Pojawiają się również propozycje np. zbudowania teleskopu do badania atmosfer egzoplanet w momencie ich przejścia na tle ich gwiazd czy do badania jasnych obiektów widocznych w ultrafiolecie. Ich budowa na Ziemi byłaby już sporym wyzwaniem.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Kosmiczna misja OSIRIS-Rex dobiega końca. Na pokładzie próbka z asteroidy!

Grafika tytułowa: Neven Krcmarek / Unsplash