Nowe odkrycie naukowców zapewni szybkie gojenie raz bez blizn?
Uszkodzona skóra myszy wyglądała prawie jak nowa w mniej niż dwa tygodnie, dzięki białku z pasożytniczej glisty.
Sekret gojenia się ran bez blizn może pochodzić z nieoczekiwanego, choć nieco odpychającego źródła. Naukowcy odkryli, że białko pochodzące od gatunku pasożytniczej glisty jelitowej może przyspieszyć gojenie się ran i zapobiegać powstawaniu blizn, przynajmniej u myszy.
Blizny pomagają organizmowi szybciej zamknąć rany ograniczając w ten sposób ryzyko infekcji i często z czasem zanikają. Jednak te bardziej rozległe blizny mogą drastycznie zmienić nasz wygląd, a nawet ograniczyć ruch otaczających mięśni i stawów. Naukowcy od dawna próbują więc znaleźć sposoby na bezpieczne zwiększenie naszej zdolności do gojenia się bez powodowania blizn.
Białko od robaków
Naukowcy z Rutgers University i University of Glasgow w Szkocji uważają, że znaleźli jednego z takich kandydatów, a wszystko to dzięki pasożytniczej gliście znanej jako Heligmosomoides polygyrus. Robaki te naturalnie infekują jelita gryzoni, co już uczyniło je przydatnymi do badania jako model infekcji robakami ludzkimi. Aby przetrwać w jelitach, robaki jelitowe wytwarzają białka, które oddziałują z układem odpornościowym gospodarza, a ich celem jest tłumienie niektórych rodzajów odpowiedzi immunologicznej – czytamy w materiale.
Wyniki badań zespołu zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Life Science Alliance.
W ostatnich latach naukowcy odkryli, że robaki H. polygyrus wytwarzają jedno konkretne białko, które może mieć zaskakujące korzyści dla gojenia się ran u ludzi, zwane mimetykiem TGF-beta lub TGM. Wczesne badania sugerowały, że białko to może przyspieszyć proces gojenia się skóry, jednocześnie tłumiąc rodzaje aktywności immunologicznej, które prowadzą do powstawania blizn, takie jak stan zapalny.
Regeneracja skóry u myszy
Aby dokładniej przetestować tę hipotezę, naukowcy zastosowali dzienne dawki TGM na zranioną skórę myszy laboratoryjnych. W porównaniu z nieleczonymi ranami, leczone rany goiły się szybciej z mniejszą ilością blizn. Do 12 dnia skóra myszy wyglądała prawie jak nowa, co obejmowało regenerację mieszków włosowych w skórze właściwej.
Oczywiście badania te są wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Potrzeba będzie więcej udanych wyników, w tym u ludzi, zanim będziemy mogli spodziewać się bandaży wzmocnionych białkiem od robaków dostępnych w aptece.
Źródło: gizmodo.com
Czytaj też: Nowe badania Całunu Turyńskiego. Jednak pochodzi z czasów Jezusa?
Grafika tytułowa: RDNE Stock Project / PEXELS