Nowa technologia ma zwiększyć jasność ekranów OLED o 30%

LG Display ściga się z coraz popularniejszą technologią MiniLED, ale jak przekonują władze firmy, nie ma powodu do niepokoju – mimo ogólnego spadku sprzedaży telewizorów w ostatnim roku, sprzedaż OLED-ów rosła.

LG od wielu lat dokłada starań, aby wykorzystywane przez markę ekrany OLED stawały się coraz jaśniejsze. Inżynierowie LG Display mają świadomość, że to, co decyduje o sile tego typu ekranów – czyli działanie samoświecących i wygaszanych niezależnie od siebie pikseli – doskonale poprawia głębie i detale, zwłaszcza w przypadku czerni, to jednak LEDy pod względem jasności wypadają lepiej. Rozwiązaniem ma być zaprezentowana dziś technologia OLED EX. 

Czytaj też: Wizualna uczta dla graczy: Samsung wprowadzi nowy standard HDR10+

Dzięki wykorzystaniu pozyskanych z wody związków deuteru i zaawansowanym algorytmom, nowe ekrany LG mają uczyć się i przewidywać działanie 33 milionów diod w ekranach 8K, a w konsekwencji lepiej interpretować wyświetlany obraz i rozjaśnić go o 30% w porównaniu z poprzednikami, charakteryzującymi się jasnością na poziomie 500-600 nitów. Jak zauważa serwis “Engadget”, to wciąż sporo mniej niż w przypadku ekranów LCD wykorzystujących technologię MiniLED, gdzie poziom jasności sięga do 2000 nitów. 

Technologia EX ma jednak także inne zalety niż poprawa jasności, kolorystyki czy detali – jej wykorzystanie ma przyczynić się też do zmniejszenia ramki telewizorów, również o 30% – z 6 na 4mm w przypadku telewizorów o przekątnej 65 cali. Jak zapowiada producent, jej wdrożenie nastąpi w drugim kwartale 2022 roku. 

Źródło: LG Display, Engadget, fot. LG