Kiedy pojawiło się życie na Ziemi? Naukowcy ponownie przesuwają zegar

Naukowcy wciąż prowadzą debaty na temat tego, kiedy dokładnie na Ziemi pojawiły się złożone formy życia. Najnowsze badania wskazują, że wcześniejsze szacunki należy zrewidować i to o około 1,5 miliarda lat.

Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy przeprowadzili nowe badania i analizy skał osadowych pochodzących z basenu Franceville u zachodniego wybrzeża Afryki, które osadzały się około 2,1 miliarda lat temu. Uznaje się, że zwierzęta pojawiły się po raz pierwszy na Ziemi około 635 milionów lat temu. Teraz międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że próbki skał wskazują na zwiększoną zawartość fosforu i tlenu w wodzie morskiej, co wcześniej wiązano z przyspieszeniem ewolucji.

Wiemy już, że wzrost stężenia fosforu i tlenu w wodzie morskiej wiąże się z epizodem ewolucji biologicznej, który miał miejsce około 635 milionów lat temu. Nasze badanie dodaje do zapisu jeszcze jeden, znacznie wcześniejszy epizod, sprzed 2,1 miliarda lat – powiedział Ernest Chi Fru, naukowiec zajmujący się badaniem Ziemi z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii.

Odkrycia te mogą wskazywać na to, że złożone życie na Ziemi rozwijało się w dwóch etapach: najpierw po pierwszym dużym wzroście zawartości tlenu w atmosferze 2,1 miliarda lat temu, a następnie po drugim wzroście 1,5 miliarda lat później.

W rzeczywistości złożone życie mogło powstać kilka razy na przestrzeni tysiącleci, jak sugerują inne badania. Naukowcy wciąż pracują nad ustaleniem, które rodzaje życia ewoluowały, kiedy i nie ma gwarancji, że wszystkie skoki ewolucyjne by się utrzymały – czytamy na portalu.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Precambrian Research.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Czy Księżyc może pomóc w ochronie zagrożonych gatunków na Ziemi?

Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay