Nocne marki mogą mieć „bystrzejsze” mózgi?

Nowe badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały związek między byciem „nocnym markiem” a lepszymi zdolnościami poznawczymi.

Badanie wykazało, że ludzie, którzy wolą później zasnąć i obudzić się późno, osiągali lepsze wyniki w testach poznawczych niż ranne ptaszki. Przyzwoita ilość snu była również związana z lepszym poznaniem.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Imperial College London w Wielkiej Brytanii miało na celu zbadanie związku między różnymi aspektami snu a sprawnością umysłową, w tym preferowanym czasem snu danej osoby lub chronotypem. Nasz chronotyp biegnie wzdłuż spektrum, przy czym wczesne ptaki wolą spać i budzić się wcześnie, a nocne marki preferują późną noc i późne wstawanie rano.

Zespół badawczy przeanalizował dane z UK Biobank, wieloletniego projektu badawczego, który od wielu lat śledzi stan zdrowia mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Szczegóły badania

W ramach projektu naukowcy poprosili ochotników o poddanie się różnym testom i wypełnienie kwestionariuszy dotyczących ich codziennych nawyków, w tym snu. Naukowcy podzielili analizę na dwie części: przeanalizowali dane od ochotników, którzy ukończyli wszystkie cztery testy poznawcze uwzględnione w projekcie oraz tych, którzy ukończyli dwa konkretne testy oceniające ich pamięć i czas reakcji.

W sumie zespół przeanalizował dane od ponad 26 000 uczestników w wieku od 53 do 86 lat, znajdując kilka powiązań między snem a lepszym funkcjonowaniem poznawczym. Ci, którzy zgłosili, że śpią typową zalecaną ilość, około siedmiu do dziewięciu godzin na dobę, mieli tendencję do osiągania lepszych wyników w testach poznawczych niż ci, którzy tego nie robili. Naukowcy odkryli również, że samozwańcze nocne marki wykazywały lepsze zdolności poznawcze w porównaniu z wczesnymi ptakami, podobnie jak ludzie znajdujący się gdzieś pośrodku.

Nasze badanie wykazało, że dorośli, którzy są naturalnie bardziej aktywni wieczorem (co nazwaliśmy „wieczornością”), mieli tendencję do osiągania lepszych wyników w testach poznawczych niż ci, którzy są rannymi ptaszkami. Zamiast być tylko osobistymi preferencjami, te chronotypy mogą wpływać na nasze funkcje poznawcze – powiedziała dr Raha West, badaczka z ICL’s Department of Surgery and Cancer, w komunikacie cytowany przez portal.

Odkrycia zespołu opublikowane w czasopiśmie BMJ Public Health, mogą jedynie wykazać korelację między byciem nocnym markiem a lepszą bystrością umysłu. Naukowcy twierdzą, że ich praca pokazuje, że związek między naszym mózgiem a snem jest zniuansowany i skomplikowany. Wydaje się jednak, że próba zapewnienia sobie takiej ilości snu, jakiej potrzebujemy, najlepiej wtedy, kiedy wolimy, jest kluczem do utrzymania bystrości umysłu.

Prace badawcze zostały sfinansowane przez Koreański Instytut Medycyny Orientalnej we współpracy z Imperial College London.

Źródło: gizmodo.com/imperial.ac.uk

Czytaj też: Naukowcy wyhodowali myszy najbardziej przypominające ludzi?

Grafika tytułowa: Greg Rakozy / Unsplash