Neurologiczne podłoże anoreksji? Krok ku ważnemu odkryciu!

Anoreksja to poważne zaburzenie odżywiania, które może mieć związek z „osłabionym” uwalnianiem pewnej substancji chemicznej w mózgu, sugeruje najnowsze badanie na zwierzętach.

U samców myszy, u których zmodyfikowano genetycznie rzadką odmianę genetyczną występującą u niektórych osób z zaburzeniami odżywiania (oraz zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych), stwierdzono niedobór neuroprzekaźnika zwanego acetylocholiną w części mózgu, prążkowiu, odpowiadającej za wyuczone zachowania, zachcianki i nagrody.

Chociaż konieczne są dalsze badania na ludziach, praca ta „identyfikuje mechanizm i potencjalne leczenie w celu złagodzenia tych poważnych zaburzeń psychicznych”, uważa Mathieu Favier, neuronaukowiec z Uniwersytetu McGill w Montrealu, i współpracownicy w opublikowanym artykule.

Przywrócenie poziomu acetylocholiny – przy użyciu leku już zatwierdzonego do stosowania w chorobie Alzheimera – może pomóc, ale prawdopodobnie nadal potrzebne są inne rodzaje terapii.

Favier i współpracownicy zaczęli od potwierdzenia związku między wspomnianą mutacją genetyczną a zaburzeniami używania substancji w nowej kohorcie pacjentów, która obejmowała również niektórych z zaburzeniami odżywiania. Wariant p.T8I genu SLC17A8 jest rzadki, znaleziono go tylko w 9 z 793 przypadków w tym badaniu – należy więc pamiętać, że wyniki mogą nie dotyczyć wszystkich osób z tymi zaburzeniami – czytamy na portalu.

To, co łączy te dwa zaburzenia, to trudne do przełamania nawyki i kompulsywne zachowania napędzane przez ograniczenia, w przypadku zaburzeń odżywiania, oraz „nagrody”, w tym sensie, że leki uzależniające aktywują mózgowy układ nagrody, dostarczając „zastrzyk” dopaminy i innych związków nagradzających w mózgu.

Myszy a badanie na ludziach

Leczenie genetycznie zmodyfikowanych myszy donepezilem, lekiem na chorobę Alzheimera, który hamuje enzym rozkładający acetylocholinę, przyniosło zauważalne efekty: Zwierzęta zaczęły normalnie jeść i mniej schudły, po tym jak wcześniej wykazywały zachowania przypominające objadanie się i restrykcyjne jedzenie.

Odkryliśmy, że w pełni odwraca on zachowanie podobne do anoreksji u myszy i wierzymy, że może potencjalnie zaoferować pierwsze oparte na mechanizmie leczenie jadłowstrętu psychicznego. W rzeczywistości już widzimy jego wpływ na niektórych pacjentów z tą chorobą – powiedział Salah El Mestikawy, starszy autor badania, neurobiolog z Uniwersytetu McGill.

Dziesięciu pacjentów było leczonych niskimi dawkami donepezilu w kanadyjskim badaniu pilotażowym. Planowane są randomizowane, kontrolowane badania sprawdzające, czy to leczenie jest lepsze niż placebo w łagodzeniu jadłowstrętu psychicznego. Przydatne jest, gdy istniejące leki można w ten sposób zmienić w celu ewentualnego leczenia innych schorzeń. Jednak do czasu zakończenia tych badań nie będzie wiadomo, jak dobre wyniki tego badania na zwierzętach przekładają się na ludzi i czy przywrócenie poziomu acetylocholiny jest skuteczną strategią leczenia.

Badanie zostało opublikowane w Nature Communications.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Nocne marki mogą mieć „bystrzejsze” mózgi?

Grafika tytułowa: Olga Kononenko / Unsplash