Łazik Perseverance odkrył intrygującą skałę marsjańską. Było tam życie?

Analiza za pomocą instrumentów na pokładzie łazika Perseverance wskazuje, że skała posiada unikalne cechy, gdyż wykazuje ona chemiczne sygnatury i struktury, które mogły zostać utworzone przez życie miliardy lat temu, gdy obszar ten zawierał bieżącą wodę.

Próbka rdzenia skalnego pobrana przez łazik została pobrana 21 lipca, gdy łazik eksplorował północny skraj Neretva Vallis, starożytnej doliny rzecznej o szerokości ćwierć mili czyli około 400 metrów, która została wyżłobiona dawno temu przez wodę wpadającą do krateru Jezero.

Zaprojektowaliśmy trasę dla Perseverance, aby mieć pewność, że dotrze ona do obszarów, w których potencjalnie można znaleźć interesujące próbki naukowe. Ta podróż przez koryto rzeki Neretva Vallis opłaciła się, ponieważ znaleźliśmy coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy, co da naszym naukowcom tak wiele do zbadania – powiedziała Nicola Fox, zastępca administratora, Science Mission Directorate w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Wielokrotne skanowanie skały nazwanej przez badaczy „Cheyava Falls” przez instrument SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals) łazika wskazuje, że zawiera on związki organiczne. Podczas gdy takie cząsteczki oparte na węglu są uważane za budulec życia, mogą być również tworzone przez procesy niebiologiczne.

Cheyava Falls to najbardziej zagadkowa, złożona i potencjalnie ważna skała, jaką do tej pory zbadał Perseverance. Z jednej strony mamy pierwsze przekonujące odkrycie materiału organicznego, charakterystyczne kolorowe plamy wskazujące na reakcje chemiczne, które mikrobiologiczne życie mogłoby wykorzystać jako źródło energii, oraz wyraźne dowody na to, że woda – niezbędna do życia – kiedyś przepływała przez skałę – powiedział Ken Farley, naukowiec projektu Perseverance z Caltech w Pasadenie.

Zespół zaintrygowały również inne szczegóły dotyczące skały o wymiarach 1 na 0,6 metra i nazwanej na cześć wodospadu Wielkiego Kanionu.

Plamy i mikroby

Wzdłuż całej skały biegną duże, białe żyły siarczanu wapnia. Pomiędzy nimi znajdują się pasma materiału, którego czerwonawy kolor sugeruje obecność hematytu, jednego z minerałów, który nadaje Marsowi charakterystyczny rdzawy odcień. Gdy Perseverance przyjrzał się bliżej tym czerwonym obszarom, odkrył dziesiątki nieregularnych, milimetrowych, kremowobiałych plam, każda otoczona czarnym materiałem, podobnym do plamek lamparta. Instrument PIXL (Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry) Perseverance ustalił, że te czarne „halo” zawierają zarówno żelazo, jak i fosforan.

Według naukowcow takie plamy są wielkim zaskoczeniem, gdy na Ziemi tego typu cechy w skałach są często związane ze skamieniałym zapisem mikrobów żyjących pod powierzchnią.

NASA przypomina, że kluczowym celem misji Perseverance na Marsie jest astrobiologia, w tym gromadzenie próbek, które mogą zawierać ślady starożytnego życia mikrobiologicznego. Łazik scharakteryzuje geologię planety i jej klimat z przeszłości, aby pomóc utorować drogę do ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety.

Źródło: NASA

Czytaj też: Sierra Space zakończyła kolejny „wybuchowy” test następcy stacji kosmicznej

Grafika tytułowa: Pixabay / Pexels