Archeolodzy odkryli oszałamiające starożytne egipskie artefakty
Archeolodzy w Egipcie znaleźli starożytne pochówki ponad 60 osób wraz z monetami z brązu i figurkami ze złotej „folii”, poinformowało w komunikacie egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności.
Zespół znalazł pochówki w mieście Damietta na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niektóre z grobów pochodzą z okresu 26. dynastii (688 do 525 p.n.e.), podczas gdy inne wydają się pochodzić z okresu ptolemejskiego (304 do 30 p.n.e.).
Odkrycia obejmują ceramikę i figurki shabti, które miały służyć zmarłym w życiu pozagrobowym. Naukowcy skupili się na 38 monetach z brązu znalezionych w naczyniu ceramicznym w tym miejscu. Monety pochodzą z okresu ptolemejskiego, kiedy to potomkowie jednego z generałów Aleksandra Wielkiego rządzili Egiptem.
Monety i figurki
Dyrektor Centrum Studiów Aleksandryjskich w Egipcie, Thomas Faucher zauważył, że wiele z odkrytych monet ma wygrawerowaną głowę Zeusa Ammona. Bóstwo to jest połączeniem greckiego boga Zeusa i egipskiego boga Ammona. Co najmniej jedna moneta wydaje się mieć wygrawerowanego orła z rogiem obfitości (rogiem) przedstawionym po lewej stronie orła. Na podstawie tych szczegółów Faucher datuje monety na koniec III wieku p.n.e.
Oprócz monet, godne uwagi są również figurki ze złotej folii pochowane wraz ze zmarłym. Kilka z nich przedstawia „ptaki ba” – stworzenia z mitologii egipskiej, które mają skrzydła i ludzką głowę. „Ba” w starożytnym Egipcie reprezentował część ludzkiej duszy i czasami był przedstawiany jako ptak, który mógł zbierać pożywienie, aby nakarmić zmarłego.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Jerozolima i 150 lat poszukiwań. Sukces archeologów!
Grafika tytułowa: Dilip Poddar / Unsplash