Psy potrafią wyczuć stres u człowieka. Emocje mają także wpływ na nie same?

Psy potrafią wyczuć ludzki stres, a nowe badania ujawniają, że zapach ten może wywoływać u nich podobne reakcje emocjonalne, skłaniając je do podejmowania „pesymistycznych” decyzji.

Zespół brytyjskich naukowców twierdzi, że jest to pierwszy naukowy dowód na to, że zapachy stresu wytwarzane przez ludzi wpływają na emocje i proces uczenia się u psów. Może to rzucić nowe, cenne światło na starożytną więź między naszymi gatunkami. Choć zdolność psów do wyczuwania ludzkich nastrojów może nie być zaskoczeniem dla osób, które z nimi mieszkają, badania wskazują, że jest ona silniejsza, niż wiele osób myśli.

Właściciele wiedzą, jak bardzo ich zwierzęta są wyczulone na ich emocje, ale tutaj pokazujemy, że nawet zapach zestresowanego, nieznanego człowieka wpływa na stan emocjonalny psa, percepcję nagrody i zdolność uczenia się – powiedziała Nicola Rooney, badaczka interakcji człowiek-zwierzę z University of Bristol.

Poprzednie badania przeprowadzone na ludziach wykazały, że potrafimy wyczuwać sygnały dotyczące emocji innych osób, podświadomie wykrywając sygnały chemiczne w ich pocie, a te ukryte sygnały mogą subtelnie wpływać na nasze własne emocje i decyzje.

Psom udziela się ludzki stres

Jak pokazują niedawne odkrycia, psy również wyczuwają te sygnały od nas, ale Rooney i jej współpracownicy chcieli się dowiedzieć, jak wpływają na nie zapachy stresu.

Ponieważ psy potrafią odczytywać ludzkie sygnały werbalne i niewerbalne, naukowcy postanowili nie wystawiać ich na bezpośredni kontakt zestresowanych ludzi. Zamiast tego psom pokazano próbki potu i oddechu pobrane od trzech nieznanych im ludzkich ochotników, gdy ci się relaksowali lub wykonywali coś stresującego.

Trenerzy psów często opisują stres przenoszony na smyczy, ale pokazaliśmy, że może on przenosić się również w powietrzu – powiedziała Rooney.

Przytłumiona reakcja psów narażonych na zapach stresu ludzkiego kwalifikuje się jako pesymizm i wskazuje na negatywny stan emocjonalny. Może to być adaptacja, być może pomagająca psom oszczędzać zasoby lub unikać frustracji. Duża część tej dynamiki jest wciąż słabo poznana i potrzebne będą dalsze badania, aby wyjaśnić, w jaki sposób nasze zapachy wpływają na sposób, w jaki psy się czują i uczą. Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie psów dla ludzi na całym świecie – jako współpracowników, partnerów i przyjaciół – mądrze byłoby podążać za wskazówkami, które mogą wzmocnić łączącą nas więź.

Zrozumienie, w jaki sposób stres ludzki wpływa na dobrostan psów, jest ważnym czynnikiem w przypadku psów w schroniskach, a także podczas szkolenia psów do towarzystwa i psów do ról roboczych, takich jak psy asystujące – dodała badaczka.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Lęk i depresja zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi?

Grafika tytułowa: Chewy / Unsplash