Laboratoria badawcze na nowej stacji kosmicznej. Są już chętni!

Vast, komercyjny deweloper stacji kosmicznych, nawiązuje współpracę z dwiema firmami w celu zapewnienia laboratoriów mikrograwitacji na swojej nowej stacji Haven-1.

Według ogłoszonych przez Vast planów dotyczących Haven-1 Lab, ośrodka badawczego, który będzie częścią komercyjnej stacji Haven-1 będzie mieścić 10 równoważnych szafek na pokładzie środkowym, standardowy pojemnik na ładunek używany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Każdy z tych 10 slotów może pomieścić ładunki o wadze do 30 kilogramów i mocy do 100 watów. Chociaż ładunki zostaną wystrzelone ze stacji, firma zapowiedziała, że użytkownicy będą mogli zwrócić próbki lub produkty z nich na odwiedzającym statku kosmicznym Dragon.

Haven-1 w przyszłym roku już na orbicie

Haven-1 to jednomodułowa stacja, która ma zostać wystrzelona nie wcześniej niż w sierpniu 2025 r. na Falconie 9, a następnie odwiedzona przez maksymalnie cztery załogi podczas późniejszych misji Crew Dragon.

Haven-1 to nasza demonstracja, która ma pokazać NASA, że jesteśmy najlepszym potencjalnym beneficjentem, jakiego mogliby otrzymać w ramach programu „Commercial Low Earth Orbit Destinations, czyli CLD. Oczywiście obejmuje to budowę stacji kosmicznej dostosowanej do potrzeb ludzi i współpracę ze SpaceX w zakresie sprowadzania załogi, ale obejmuje również ładunek i naukę – powiedział Max Haot, dyrektor generalny Vast, cytowany przez portal.

Powiedział, że firma zastanawiała się nad tym, jak najlepiej zaoferować tę przestrzeń potencjalnym klientom. Obejmuje to partnerstwa, które Vast ogłosił z dwiema firmami, które mają doświadczenie w przeprowadzaniu eksperymentów na ISS.

Redwire Space dostarczy swoje Advanced Space Experiment Processor (ADSEP) i farmaceutyczne platformy eksperymentalne PIL-BOX, które zostały użyte na ISS. Yuri, europejska firma biotechnologiczna zajmująca się przestrzenią kosmiczną, dostarczy swój pakiet eksperymentalny ScienceTaxi dla Haven-1 Lab – czytamy na portalu.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Kiedy pojawiło się życie na Ziemi? Naukowcy ponownie przesuwają zegar

Grafika tytułowa wygenerowana za pomocą narzędzia Copilot