Kosmiczny Teleskop Keplera ukazał nam nowy układ planet!
Naukowcy dzięki danym zebranym przez Kosmiczny Teleskop Keplera nadal odkrywają nowe egzoplanety i gwiazdy. Tym razem udało im się potwierdzić istnienie całego układu.
Siedem planet krąży wokół gwiazdy o nazwie Kepler-385. Można uznać, że to Kosmiczny Teleskop Keplera już w 2018 roku odkrył ten układ, ale naukowcy dopiero teraz dostrzegli go w analizowanym materiale. To świadczy o ogromnej ilości zebranych danych na temat obiektów znajdujących się we fragmencie Wszechświata uchwyconego przez ten teleskop.
Badania i wyniki analiz zostały zaakceptowane do publikacji w „Journal of Planetary Science”, a obecnie znajdują się w bazie pre-printów arXiv.
Stworzyliśmy najdokładniejszą jak dotąd listę kandydatów na planety odkryte przez misję Keplera i ich właściwości. Misja Keplera odkryła większość znanych egzoplanet, a nowy katalog umożliwi astronomom lepsze poznanie ich cech charakterystycznych – powiedział Jack Lissauer, główny autor publikacji.
Naukowcy mają więc do dyspozycji nowy katalog, który zawiera prawie 4400 kandydatów na planety oraz ponad 700 kandydatów na układy planetarne.
Układ Kepler-385
Gwiazda Kepler-385 znajduje się w odległości około 4670 lat świetlnych od Ziemi. Jest o około 10 proc. większa i 5 proc. cieplejsza od Słońca. Wokół niej, w bliskiej odległości, krąży siedem planet. Porównując odkryte światy do naszego Układu Słonecznego, wszystkie są większe od Ziemi, ale mniejsze od Neptuna. Planety te otrzymują więcej promieniowania od swojej gwiazdy macierzystej w przeliczeniu na obszar niż jakakolwiek planeta w naszym Układzie Słonecznym – czytamy na portalu.
Zdaniem naukowców dwie planety krążące najbliżej gwiazdy są nieco większe od Ziemi i prawdopodobnie są skaliste. Według nich mogą mieć nawet atmosferę, choć raczej jest ona bardzo rzadka. Z kolei pozostałych pięć planet jest znacznie większych od naszej Ziemi i prawdopodobnie mają one gęstą atmosferę.
Lepsza charakterystyka właściwości planet i gwiazd pozwoliły nam przeprowadzić dogłębne badania podstawowych właściwości układów egzoplanetarnych, aby lepiej zrozumieć egzoplanety i bezpośrednio porównać te odległe światy z naszym Układem Słonecznym oraz skupić się na szczegółach poszczególnych układów jak Kepler-385 – powiedział współautor publikacji Jason Rowe z Bishop’s University w Kanadzie.
Od momentu swojego startu, który miał miejsce w 2009 roku, Kosmiczny Teleskop Keplera odkrył tysiące planet spoza naszego Układu Słonecznego. Dzięki jego wielu kampaniom obserwacyjnym dokładniej poznaliśmy kosmos. Szukamy także nadal odpowiedzi, czy w jego odległych zakątkach istnieje życie. Swoją misję ów teleskop zakończył w 2018 roku po wyczerpaniu się paliwa.
Źródło: dzienniknaukowy.pl
Czytaj też: Pierwszy na świecie komercyjny samolot kosmiczny przejdzie testy!
Grafika tytułowa: Pawel Czerwinski / Unsplash