Oto ostatnie zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Keplera

Niestety, w październiku NASA w końcu musiała pożegnać się z Kosmicznym Teleskopem Keplera. Podczas swojej 9,5-letniej podróży ten dostrzegł więcej niż 2600 planet spoza Układu Słonecznego. To niesamowity wynik, zwłaszcza, że ten miał pierwotnie pracować jedynie przez 3,5 roku. Teraz NASA podzieliła się ostatnim zdjęciem wykonanym przez urządzenie zanim jego paliwo całkowicie się wyczerpało.
Owe zdjęcie zostało wykonane 25 września 2018 roku. Przedstawia ono gwiazdozbiór Wodnika, a w tym położony 39,6 lat świetlnych z dala od Słońca układ TRAPPIST-1, który posiada siedem planet, z których trzy mogą znajdować się w tak zwanej „strefie zamieszkiwalnej” swojej gwiazdy. Poza tym, teleskop uchwycił widok na układ GJ 9827, zawierający aż trzy tak zwane superziemie.KeplerCo ciekawe, ostatnie zdjęcie wykonane przez teleskop mówi nam, w jakim ten był stanie, zanim jego żywot się zakończył. Kepler nadal wykonywał niesamowitą robotę, ale na jego fotografiach widać było oznaki starości. Na tej ostatniej widać artefakty w postaci ciemnych kresek i czarnych obszarów, które nie były obecne np. na pierwszym zdjęciu teleskopu, które umieściliśmy poniżej.Kepler„Zaczernione luki w środku i na górze obrazu są wynikiem wcześniejszych awarii losowych części aparatu.”, wyjaśnia NASA. „Ze względu na konstrukcję modułową straty nie miały wpływu na resztę instrumentu.”
Teleskop Kosmiczny Keplera pozwolił nam na poznanie większej ilości odległych światów niż jakiekolwiek inne urządzenie, a teraz ten po prostu dryfuje w przestrzeni kosmicznej. Mamy nadzieję, że jego następca, obserwatorium TESS, będzie sprawował się równie dobrze.

Źródło:NASA