Kosmiczna misja Polaris Dawn – rewolucja w grudniu

Od maja SpaceX szkoli astronautów do pierwszego na świecie komercyjnego spaceru kosmicznego, do którego dojdzie w ramach rewolucyjnej misji Polaris Dawn.

Według najnowszych doniesień odbędzie się to już w grudniu bieżącego roku, kiedy to wystartuje statek kosmiczny SpaceX Crew Dragon.

 Załoga misji będzie składać się z miliardera Jareda Isaacmana i trzech innych osób, a podróż potrwa pięć dni. Isaacman zorganizował prywatną misję astronautów Inspiration4, która spędziła trzy dni na orbicie we wrześniu 2021 roku.

Do tej pory każdy spacer kosmiczny był przeprowadzany przez rządowe agencje kosmiczne. Zdecydowana większość miała miejsce poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Była prowadzona przez astronautów i kosmonautów z NASA, Roskosmosu, Europejskiej Agencji Kosmicznej i japońskiej agencji kosmicznej JAXA.

Zespół Polaris Dawn zamierza przełamać tę formułę, przeprowadzając spacer kosmiczny ze stosunkowo niewielkiej kapsuły SpaceX Crew Dragon krążącej wokół Ziemi. Następnie załoga osiągnie rekordowo wysoką wysokość orbitalną.

„Jest mnóstwo nowych rozwiązań, które to wspierają” – powiedziała Anna Menon ze SpaceX, członek załogi Polaris Dawn.

Aby osiągnąć ten cel, zespół będzie musiał wdrożyć ulepszenia systemów podtrzymywania życia na statku kosmicznym Crew Dragon. „Rozwój kombinezonu, który ma miejsce w tej misji, naprawdę pomoże nam się uczyć. Będziemy mogli na tym bazować, gdy polecimy na Księżyc i ostatecznie udamy się na Marsa” – dodał Menon.

Czytaj także: SpaceX coraz bliżej startu na Marsa!