SpaceX coraz bliżej startu na Marsa!

Kosmiczna firma Elona Muska może oficjalnie wystrzelić swój marsjański statek kosmiczny na orbitę z południowego Teksasu. Taką decyzję podjęła Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), wynika z opublikowanego w poniedziałek przeglądu środowiskowego.

Agencja oświadczyła, że ​​plany SpaceX dotyczące nadchodzącej superciężkiej rakiety nie będą miały znaczącego wpływu na ludzi żyjących w okolicy. Mogą być zatem kontynuowane.

W ramach swojej decyzji agencja wymaga od SpaceX wykonania około 75 działań łagodzących skutki środowiskowe. Maja one na celu kontynuowanie rozbudowy kosmodromu i wystrzelenia rakiety Starship. Nawet przy tych 75 wymaganiach ogłoszenie jest dobrodziejstwem dla firmy Elona Muska. Gdyby FAA zdecydowała się zamiast tego wymagać oświadczenia o oddziaływaniu na środowisko (EIS), uzupełniające badania do tego dokumentu mogłyby zająć lata. I potencjalnie sparaliżować projekt.

W odpowiedzi na ogłoszenie SpaceX napisało na Twitterze, że firma jest „o krok bliżej do pierwszego testu lotu orbitalnego Starship”.

„Ekolodzy” przeciw

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z takiego obrotu spraw. W takich przypadkach zawsze można liczyć na organizacje, jak same się nazywają: pro – ekologiczne. „Jesteśmy bardzo rozczarowani” – powiedział Jared Margolis, prawnik z Centrum Różnorodności Biologicznej. Organizacji non-profit, która zajmuje się ochroną zagrożonych gatunków, w rozmowie z serwisem Gizmodo. „Kiedy wykonujesz tego rodzaju aktywność z gigantycznymi rakietami, które mają tendencję do wybuchania, to jest to znaczący wpływ na środowisko. Należy go w pełni uwzględnić w EIS”.

Niektóre z wymagań łagodzących, które FAA narzuciła SpaceX, to, m.in. kontrola oddziaływania światłem (co może zagrozić gniazdowaniu żółwi morskich w tym obszarze). Firma będzie również musiała spryskiwać wodą okolicę startu, aby ograniczyć kurz i zanieczyszczenie powietrza. I co nie mniej ważne przekazać niewielkie darowizny w wysokości 5000 USD na rzecz dwóch organizacji ekologicznych.

Ogłoszenie FAA nie oznacza, że ​​SpaceX może od razu rozpocząć budowę w Boca Chica. Nie oznacza także, że ​​firma może zacząć wypuszczać statki kosmiczne na orbitę. FAA nadal musi zakończyć swój przegląd i wydać zezwolenia dotyczące bezpieczeństwa.

Czytaj także: SpaceX dokończy projekt OneWeb!