NASA wybrała firmy wspierające misję Artemis

NASA wybrała trzy firmy, które mają zająć się m.in. produkcją sprzętu do obsługi naziemnej w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie.

Jak podano w komunikacie, prace będą wspierać misję Artemis. Odpowiednie długoletnie umowy podpisano z Grawer Metal Fabricators Inc., JP Donovan Construction Inc i Precision Fabricating and Cleaning Co. Inc. Wszystkie podmioty zlokalizowane są na Florydzie. Maksymalna łączna wartość kontraktów wynosi 100 mln dolarów. Prace będą prowadzone w obiektach wykonawców, a większość elementów końcowych zostanie dostarczona do NASA, do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, podano także.  

Kennedy Space Center zostało założone w 1962 roku. Jest jednym z 10 ośrodków terenowych NASA.  

Obecność firm komercyjnych w Kennedy Space Center NASA jest większa niż kiedykolwiek wcześniej, co pozwala nam rozpocząć nową erę eksploracji kosmosu. Chociaż Kennedy jest głównym miejscem startu agencji, w centrum znajdują się także obiekty prowadzące badania i opracowujące innowacyjne rozwiązania potrzebne rządom i komercyjnym przedsięwzięciom kosmicznym do pracy i życia na powierzchniach Księżyca i innych ciał Układu Słonecznego – czytamy na stronie NASA.

Misja Artemis II planowana jest na drugą połowę 2024 r. i będzie trwała 10 dni. W tym czasie czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad jego powierzchnią. Chodzi między innymi o sprawdzanie działania statku Orion. Jest to więc misja, która ma utorować drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. Z kolei Artemis IV w drodze na Księżyc ma już właśnie skorzystać z nowej stacji Gateway.

Źródło: NASA

Czytaj też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna właśnie skończyła 25 lat 

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash