Chiny gotowe z misją na stację kosmiczną Tiangong

Misja Shenzhou 18 już jest gotowa do wyniesienia przez rakietę Long March 2F z platformy w Jiuquan Satellite Launch Center.

Według chińskiej agencji lotów kosmicznych (CMSA) rakieta została przetransportowana koleją na odległość 1,5 km z budynku integracji pionowej na platformę 17 kwietnia.

CMSA stwierdziła, że Shenzhou 18 zostanie wystrzelony w odpowiednim czasie w najbliższej przyszłości. Jednak powiadomienia o zamknięciu przestrzeni powietrznej wskazują, że start na stację kosmiczną Tiangong jest obecnie zaplanowany na około 9:00 czasu wschodniego w dniu 25 kwietnia (13:00 GMT, czyli 21:00 czasu pekińskiego). Oczekuje się, że transmisje na żywo ze startu zostaną udostępnione bliżej startu – podaje portal.

Nieznana jest także załoga. Trzej astronauci zostaną prawdopodobnie zaprezentowani dzień przed startem podczas wydarzenia prasowego w porcie kosmicznym Jiuquan.

W oparciu o charakterystykę misji przygotowaliśmy kilkanaście planów awaryjnych oraz przeprowadziliśmy ponad 50 prób i ćwiczeń w sytuacjach awaryjnych, aby wzmocnić koordynację między różnymi stanowiskami – powiedział w CCTV Yu Yi, członek personelu centrum dowodzenia i kontroli Dongfeng w Jiuquan Centrum wystrzeliwania satelitów.

Oczekuje się, że misja Shenzhou 18 potrwa około sześciu miesięcy. Załoga prawdopodobnie dotrze do Tiangong około siedmiu godzin po starcie. Tam spotkają się z trzema astronautami misji Shenzhou 17, którzy obecnie znajdują się na stacji.

Astronauci Shenzhou 17, Tang Hongbo, Tang Shengjie i Jiang Xinlin, znajdują się na pokładzie stacji kosmicznej od października 2023 r. Wezmą udział w ceremonii przekazania wraz z przychodzącą załogą, zanim kilka dni później wrócą na Ziemię swoim statkiem kosmicznym Shenzhou 17.

Chińska Akademia Techniki Kosmicznej (CAST) podczas międzynarodowej konferencji astronautycznej w Baku poinformowała także, że okres użytkowania stacji Tiangong będzie wynosił ponad 15 lat wobec wcześniej zapowiadanych 10 lat.

Źródło: space.com

Czytaj też: Polski satelita EagleEye po kolejnych ważnych testach

Grafika tytułowa: Alejandro Luengo / Unsplash