Innowacyjne produkty mleczne? Odkrycie naukowców z Polski i Chin!

Zespół składający się z badaczy z Polski i Chin opracował nowy sposób uzyskiwania wytypowanych frakcji białek z mleka, serwatki i maślanki, które mogą być wykorzystywane w leczeniu i zapobieganiu chorób cywilizacyjnych, takich jak, cukrzyca, nowotwory, choroba Alzhaimera.

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zapowiedzieli, że już niebawem zostanie zgłoszony wniosek w Urzędzie Patentowym RP dotyczący ochrony patentowej sposobu uzyskiwania wytypowanych frakcji białek.

Naukowcy z obu krajów brali udział w trzyletnim projekcie „DairyFunInn” i pracowali nad rozwojem innowacyjnych produktów mlecznych, które miały zapewnić konsumentom szerszą gamę wysokiej jakości składników.

Białka mleka są dobrym źródłem peptydów o aktywności przeciwnadciśnieniowej (inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę), antybakteryjnej, opioidowej (poprawiających sen) czy antyoksydacyjnej, które mogą być wykorzystywane w leczeniu i zapobieganiu chorób cywilizacyjnych, takich jak, cukrzyca, nowotwory, choroba Alzhaimera – wymienia dr hab. inż. Justyna Żulewska, która koordynowała w projekcie zadanie „Izolacja/frakcjonowanie, utrwalenie i ocena bioaktywnych właściwości bioaktywnych składników wyizolowanych z mleka”.

Jak podała uczelnia, efekty naukowe projektu „DairyFunInn” to między innymi 11 publikacji naukowych, w tym kilka wspólnych z naukowcami chińskimi. W Polsce dzięki temu projektowi powstało także kilkanaście prac dyplomowych oraz jeden doktorat.

W ramach projektu powołano Funkcjonalne Centrum Badawczo-Rozwojowe Mleczarstwa (Functional Dairy Research and Development Center). Konsorcjum zajmie się wdrożeniem wyników projektu do produkcji, a w przyszłości także innych wyników wspólnych polsko-chińskich badań dotyczących bioaktywnych składników wyizolowanych z mleka.

Wyniki projektu zweryfikowano w skali przemysłowej, co daje duże możliwości wdrożenia opracowanych technologii do praktyki przemysłowej – powiedziała także dr hab. inż. Żulewska.

Projekt „DairyFunInn” pod nazwą „Innowacyjne technologie produkcji składników funkcjonalnych pochodzenia mlecznego i rozwój nowych produktów” realizowany był od 2019 r. do lipca 2023 r. i dofinansowany kwotą 2 mln zł z konkursu NCBR.

Czytaj też: Chodzenie ma wpływ na nasze zdrowie – oto wyniki badań!

Źródło: naukawpolsce.pl

Grafika tytułowa: engin akyurt / Unsplash